Czy ukulele to dobry instrument na start?

Czy ukulele to dobry instrument na start?

Chcesz zacząć grać na jakimś instrumencie, ale nie masz pojęcia, jaki sprawdzi się dla zupełnego amatora? A może to Twoje dziecko zapragnęło rozwinąć nową pasję i bardzo chcesz mu w tym pomóc? Przy braku bardziej sprecyzowanych oczekiwań, na początek przygody z instrumentami zwykle rekomenduje się keyboard, gitarę albo ukulele. Dzisiaj przyjrzymy się temu ostatniemu.

Ukulele – co to za instrument?

Skacząca pchła” to dosłowne tłumaczenie słowa „ukulele”, które wywodzi się z języka hawajskiego i stanowi połączenie „uku” (pchła) oraz „lele” (skakać). Jednak to nie Hawaje są ojczyzną tego małego, czterostrunowego instrumentu. Pochodzi on z Madery. Został przywieziony na wyspy hawajskie przez portugalskich imigrantów, gdzie zyskał znaną do dzisiaj formę i nazwę. Uznanie hawajskiego dworu królewskiego zapewniło ukulele najpierw rozgłos w całych Stanach Zjednoczonych, a następnie globalną sławę. Ukulele to instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych. Przypomina miniaturową wersję gitary. Gra się na nim, co do zasady, palcami. Może pełnić funkcję instrumentu akompaniującego lub solowego. Autorem popularnego kształtu ananasa jest Samuel Kamaka, założyciel istniejącej od przeszło 100 lat firmy Kamaka Hawaii, Inc. w Honolulu.

Czy nauka gry na ukulele jest trudna?

Największą zaletą gry na ukulele jest to, że do jej rozpoczęcia nie potrzeba żadnego przygotowania muzycznego. Ukulele ma 4 struny. Gitara 6. Dlatego idealnie sprawdza się ono jako instrument na start. Już po kilku lekcjach można opanować podstawowe akordy, a nawet zagrać prostą piosenkę. Istotny wpływ na efektywność nauki mają:

  • posiadane predyspozycje muzyczne,
  • stopień zaangażowania w naukę,
  • korzystanie z usług profesjonalnego nauczyciela,
  • jakość i dopasowanie ukulele.

Czy dziecko może grać na ukulele?

Oczywiście! Łatwość nauki w połączeniu z lekkością, poręcznością i niewielkimi rozmiarami, czynią z ukulele idealny instrument dla dziecka – zarówno dla muzykalnego malucha, który jeszcze nigdy na niczym nie grał, jak również dla nastolatka z doświadczeniem w graniu na innym instrumencie. Co ważne, nauka gry na ukulele nie każe zbyt długo czekać na pierwsze efekty, więc rekomendowana jest nawet osobom niecierpliwym, a wiadomo, że im młodsze dziecko, tym z cierpliwością bywa gorzej… Ukulele jako pierwszy instrument dla dziecka to rozsądny wybór także z powodów ekonomicznych. Już za niespełna 150 zł można kupić porządny, „pełnowymiarowy” instrument w profesjonalnym sklepie muzycznym. Istotną zaletą ukulele jest również łatwość transportu i przechowywania. Bez problemu zmieści się ono w małym pokoju dziecięcym w mieszkaniu w bloku.

Jaki rodzaj ukulele wybrać na start?

Instrument powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb grającego. To zdecydowanie ułatwia naukę, zwiększa komfort grania, sprzyja koncentracji i poprawia motywację. W przypadku ukulele najważniejszy jest dobór odpowiedniego typu, a tym samym – rozmiaru, głośności i skali instrumentu.

  • Ukulele sopranowe jest małe, poręczne, wygodne w przenoszeniu i stosunkowo ciche. To najbardziej klasyczny typ, cieszący się dużym uznaniem wśród ukulelistów amatorów. Najwięcej ukulele budżetowych można znaleźć właśnie w segmencie modeli sopranowych.
  • Ukulele koncertowe jest droższe, większe i głośniejsze od sopranowego. Zapewnia głębsze, klimatyczne brzmienie. Ze względu na dłuższy gryf i szersze progi, polecane jest dla osób dorosłych i nastolatków z większymi, silniejszymi dłońmi.
  • Ukulele tenorowe jest duże i stosunkowo drogie. Wybrzmiewa najdłużej i najgłośniej. Rzadko stanowi wybór osób rozpoczynających przygodę z grą na instrumentach.

Na start rekomendujemy zatem ukulele sopranowe lub koncertowe. Z kolei ukulele tenorowe można rozważyć po czasie, np. wybierając drugi lub kolejny instrument. Natomiast od rozmiaru tenorowego przygodę z ukulele mogą zacząć gitarzyści.

Jakie ukulele wybrać na start dla dziecka?

Dla dziecka najlepiej wybrać ukulele sopranowe, ponieważ jest małe i lekkie oraz posiada ciasno ułożone progi, co ułatwia opanowanie poszczególnych akordów. Takie ukulele można podarować zarówno 3-latkowi, jak i 12-latkowi. Starsza młodzież z reguły bardziej docenia rozmiar koncertowy. Kupując ukulele dla dziecka, warto zdecydować się na model w ulubionym kolorze małego muzyka. Na pewno wielką frajdę sprawią mu kolorowe struny. Przy okazji ułatwią naukę. Można je kupić osobno w stacjonarnych i internetowych sklepach muzycznych.

Ile trzeba wydać na ukulele dla początkujących?

Ukulele jest jednym z najtańszych instrumentów. Ceny prostych ukulele w sklepie nauczsiegrac.pl zaczynają się już od 120 zł. Modele budżetowe oferują kompromis między niską ceną a akceptowalną jakością. Za najdroższe ukulele trzeba zapłacić od 1000 zł wzwyż, jednak są one dedykowane koneserom. Ukulelista amator raczej nie doceni ich potencjału, więc nie zawsze inwestowanie więcej ma sens. Na początek swojej przygody z ukulele można śmiało kupić instrument za kwotę max. 300 zł. Brzmienie ukulele za 500 złotych i więcej powinno spodobać się osobom, które już grają na jakimś instrumencie, np. na gitarze.

Gdzie kupić ukulele na start?

Niezwykle ważne jest miejsce, w którym kupuje się instrument. Powinien to być profesjonalny sklep muzyczny. Musisz mieć pewność, że otrzymasz „rasowy” instrument, a nie zabawkę, która tylko z wyglądu przypomina ukulele. Szkoda czasu i nerwów na naukę, która z góry skazana jest na porażkę. Nie będzie wiadomo, czy kiepskie brzmienie i napotykane trudności wynikają z braku umiejętności grającego, czy leżą po stronie słabej jakości pseudo instrumentu. Warto skorzystać z oferty sprzedawcy, który zapewnia wsparcie przy wyborze optymalnego ukulele i pomoże przy jego pierwszym nastrojeniu.

Czy ukulele to dobry instrument na start?
Czy ukulele to dobry instrument na start?
Materiał partnera.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *