Gdzie można zarobić najwięcej, pracując jako opiekunka seniora w Niemczech?

Gdzie można zarobić najwięcej, pracując jako opiekunka seniora w Niemczech?

Praca w opiece w Niemczech wielu osobom kojarzy się z wysokimi zarobkami. Nie jest to mit. Polskie opiekunki seniorów za zachodnią granicą faktycznie mogą liczyć na o wiele wyższe pensje niż w kraju, a także atrakcyjne dodatki i premie. Jak jednak pokazują dane nie w każdym landzie zarobi się tyle samo. W których regionach Niemiec zarabia się więc najwięcej?

Ile zarabiała opiekunka seniora w Niemczech w 2022 roku?

Obecnie średnia pensja opiekunki seniora w Niemczech wynosi 1500 euro miesięcznie. Do tego dochodzą dodatkowe bonusy np. za pracę w święta/wakacje, premie uznaniowe, nadgodziny. Na https://opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/ ciężko więc znaleźć ofertę, która nie oferuje wynagrodzenia w wysokości 1700 euro miesięcznie. Jest ono tym bardziej atrakcyjne, że opiekunka zatrudniona u niemieckiej rodziny nie musi się martwić o zakwaterowanie i wyżywienie – to jest zapewnione na miejscu i nie ponosi się za nie dodatkowych kosztów.

Mówiąc o zarobkach opiekunek w Niemczech, trzeba wspomnieć też o przepisach. Stawki dla pracowników opieki od lat są systematycznie podnoszone i obecnie wyglądają następująco:

  • opiekunki zatrudnione jako Pflegehilfskräfte – od 1 kwietnia 2022 minimalna płaca to 12,55 euro za godzinę pracy,
  • dyplomowane opiekunki zatrudnione jako Fachkräfte – od 1 kwietnia 2022 minimalna płaca to 15,40 euro za godzinę pracy,
  • wykwalifikowani opiekunowie – pomocnicy po rocznym kursie – od 1 kwietnia 2022 minimalna płaca to 13,20 euro za godzinę pracy.
Gdzie można zarobić najwięcej, pracując jako opiekunka seniora w Niemczech?
Gdzie można zarobić najwięcej, pracując jako opiekunka seniora w Niemczech?

Gdzie najwięcej zarabiają opiekunki seniorów w Niemczech?

Średnia pensja opiekunki seniora wyliczana jest dla całego kraju. Nie oznacza to jednak, że w każdym regionie Niemiec opiekunka zarabia tyle samo. Na najwyższe wynagrodzenie liczyć mogą te zatrudnione w Bawarii, Nadrenii Północnej i Badenii – Wirtembergii, czyli m.in. w takich miastach jak Monachium, Norymberga, Kolonia, Düsseldorf, Stuttgarcie, Fryzburgu, Ulm czy Heidelbergu.

Dane statystyczne wskazują, że w landach zachodnich wynagrodzenie pracowników opieki jest średnio o 150-300 euro wyższe niż w landach wschodnich. Oznacza to, że w Bawarii, Nadrenii Północnej i Badenii – Wirtembergii opiekunka może otrzymać nawet 2500 euro miesięcznie. Na zarobki w podobnej wysokości mogą liczyć też osoby znajdujące zatrudnienie w stolicy kraju, czyli Berlinie. Najniższe stawki są natomiast w Saksonii.

Gdzie można zarobić najwięcej, pracując jako opiekunka seniora w Niemczech?
Gdzie można zarobić najwięcej, pracując jako opiekunka seniora w Niemczech?

Ile zarabia opiekunka seniora w Niemczech – prognozy na rok 2023

W związku z coraz wyższą inflacją wszystko wskazuje na to, że opiekunki osób starszych w Niemczech w przyszłym roku czekają podwyżki pensji. Jakie one będą? Tego jeszcze nie wiadomo. W dużej mierze będzie to uzależnione od konkretnego kontraktu. Niemniej jednak początek 2023 roku to dobry moment na rozpoczęcie rozmów o zwiększeniu pensji.

Materiał partnera.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *