Jaka trawa ozdobna na balkon, taras i do ogrodu?

Ozdobne trawy do ogrodu urzekają swoim wyglądem, kształtem i kolorami. Jest wiele powodów do tego, aby je kupować. Są one stosunkowo proste w uprawie, nie mają zbyt wielu wymagań i pasują do każdej przestrzeni oraz stylu ogrodu. Jednak są też gatunki – bardziej wymagające. Można je wykorzystywać zarówno w samym ogrodzie, donicach, na tarasie i balkonie. Na szczególną uwagę zasługują tutaj miskanty, a właściwie miskant chiński. Roślina zyskuje coraz większą popularność. Dlaczego? Sprawdźmy.

Jak wygląda miskant chiński i jakie są jego cechy charakterystyczne?

Miskant chiński należy do grupy wysokich traw ozdobnych, jednak można się również spotkać z niskimi odmianami. Jest to niezwykle okazała trawa, która należy do rodziny wiechlinowatych. W wielu krajach wykorzystuje się ją, jako roślinę ozdobną, która przyciąga wzrok swoimi urzekającymi kwiatostanami. Naturalnie występuje w Azji, jednak bardzo dobrze czuje się również w naszym polskim klimacie.

Miskant może osiągnąć nawet trzy metry wysokości! Co ciekawe, nie należy do roślin inwazyjnych, które rozrastają się niekontrolowanie po całym ogrodzie. Tworzy okazałe kępy, których charakterystyczną cechą, są liście. Są one zielone, wąskie i szorstkie w dotyku. W górnej części mają nieco łukowaty kształt.

Reklama

Ze względu na swoją rosnącą popularność miskanty doczekały się wielu odmian, które można wykorzystywać do różnych przestrzeni, w tym również przestrzeni miejskich.

Miskant chiński – podłoże, gleba, grunt. Wymagania i pielęgnacja

Pielęgnacja miskantów nie należy do najtrudniejszych, choć same rośliny są dość wymagające. Gleba pod ich uprawę powinna być żyzna i przepuszczalna, zaś samo stanowisko słoneczne (ale może być to również półcień). Należy pamiętać o tym, aby podłoże nie było zbyt mokre, jednak ze względu na intensywny wzrost, może być wymagane dodatkowe nawadnianie w okresach przejściowej suszy. Ponadto, trawy te lubią też systematyczne nawożenie.

Obejrzyj wideo

Miskant chiński jest rośliną względnie odporną na mróz, jednak w pierwszych dwóch do trzech lat życia, warto zabezpieczyć ją (w szczególności sadzonkę) przed największymi mrozami. Szczególnie zimą i wczesną wiosną – do ostatnich przymrozków. Gdy roślina ukorzeni się już wystarczająco, w kolejnych latach można przycinać jej suche liście tuż przy ziemi.

Jeżeli chodzi o rozmnażanie, to w przypadku miskantów można robić to przez podział kęp. Innym sposobem, jest pozyskanie z niej nasion do siewu. Warto jednak pamiętać o tym, że roślina może nie mieć tych samych cech, co „roślina macierzysta”.

Ogrody duże i małe – zastosowanie miskantów

Miskanty chińskie można wykorzystywać zarówno w samym ogrodzie, donicach, na tarasie, jak i balkonie. Większe odmiany (te dorastające do 2-3 metrów), można potraktować, jako alternatywę dla żywopłotu. Mniejsze zaś do dekoracji ścieżek i chodników. Miskanty mogą być również uprawiane w donicach i pojemnikach.

Dla większego efektu można wykorzystać je, jako tło dla innych roślin. Sadząc je w górnych partiach rabat można stworzyć efektowne kompozycje kwiatowe.

Jaka trawa ozdobna na balkon, taras i do ogrodu?
Jaka trawa ozdobna na balkon, taras i do ogrodu?
Materiał partnera.
Reklama

Podobne posty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Ostatnie artykuły