Ginekologia estetyczna przeznaczona jest dla kobiet ze zbyt dużymi, niesymetrycznymi lub zdeformowanymi wargami mniejszymi. Na zabieg labioplastyki w Gdyni decydują się kobiety, którym taki stan rzeczy, utrudnia codzienne funkcjonowanie, wpływa na samopoczucie, bądź aktywność seksualną.
Labioplastyka – dla jakiej grupy przeznaczony jest zabieg?
Labioplastyka to jeden z najczęściej stosowanych zabiegów w ginekologii estetycznej. Korzystają z niego kobiety, które zmagają się z problemami okolic intymnych, takimi jak zdeformowane, przerośnięte lub też niesymetryczne wargi sromowe. Wbrew pozorom, problemu tego nie można zlekceważyć. Przyczynia się on bowiem do bolesnych podrażnień, występujących w okolicach intymnych. Kobiety decydują się również na labioplastykę z powodu obniżenia samopoczucia i samooceny oraz związanych z tym trudności w kontaktach seksualnych. Tego typu problemy mogą mieć podłoże genetyczne lub też powstawać w wyniku porodów naturalnych. Przerost czy deformacja warg sromowych jest czasem wynikiem procesu starzenia się, którego w żaden sposób nie można uniknąć.
W jaki sposób przygotować się do labioplastyki?
W okresie poprzedzającym zabieg, należy poddać się kilku badaniom, których prawidłowy wynik wpływa na uzyskanie kwalifikacji do korekty warg sromowych. Do badań tych należą: morfologia, Anty-HCV, Ag(antygen)-HBS, a także czas koalinowo-kefalinowy (APTT) i czas protrombinowy (INR). Należy pamiętać również, aby na 14 dni przed zabiegiem powstrzymać się od przyjmowania aspiryny i wszystkich leków czy preparatów, które zawierają ją w swoim składzie.
Korekta warg sromowych – na czym polega?
Korekta warg sromowych, odpowiadając na pytanie: na czym polega zabieg labioplastyki, stosowana jest w celu modelowania warg sromowych oraz ich zmniejszania. Zabieg nazywa się „chirurgią dnia” i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po jego zakończeniu, pacjent podlega godzinnej obserwacji, po czym zostaje odesłany do domu. Usunięcie szwów i całkowite wygojenie obszaru chirurgicznego może zająć kilka tygodni, po czym można wrócić do pełnej aktywności, również płciowej, bez dyskomfortu związanego z niską samooceną. Czas zabiegu waha się na ogół w granicach od 60 do 90 minut.
Zachęcamy do przeczytania artykułu: „Techniki zabiegowe w labioplastyce„, aby dowiedzieć się więcej, o możliwych metodach wykonania tego zabiegu.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Istnieje kilka przeciwwskazań, których wystąpienie dyskwalifikuje kobietę z możliwości wykonania korekty warg sromowych. Należą do nich np. okres, zaburzenia krzepliwości krwi oraz infekcje, powstałe w okolicach, które miały być poddane zabiegowi. Z labioplastyki powinny zrezygnować również kobiety w ciąży i karmiące piersią. W tej sytuacji lepiej jest bowiem poczekać na bardziej sprzyjające okoliczności.
Jak przebiega rekonwalescencja po korekcie warg sromowych?
Skutkiem zabiegu jest na ogół obrzęk, który może utrzymywać się jeszcze przez około 7 dni. W tym czasie pojawia się również ból i dyskomfort okolic intymnych. Jest to sytuacja zupełnie normalna, która nie powinna być powodem do niepokoju. Ważne jednak, aby w okresie od 4 do 6 tygodni po labioplastyce powstrzymać się od zwiększonego wysiłku fizycznego oraz od podejmowania aktywności seksualnej. Tak długie ograniczenia nie dotyczą jednak pozostałych czynności, związanych z codziennym funkcjonowaniem. Za kierownicą samochodu usiąść można już po upływie 3-7 dni. Powrót do pracy fizycznej zaplanować trzeba po ok. miesiącu od dnia zabiegu. W tym czasie rany zagoją się na tyle, aby można było podejmować aktywność fizyczną i psychiczną. Co ważne, obrzęk utrudnia obserwację pierwszych efektów. Pojawiają się one dopiero po upływie 5 tygodni, gdy rany zaczynają się goić, a opuchlizna powoli ustępuje. Na pełny rezultat należy jednak poczekać ok. pół roku. Warto jednak poświęcić ten czas, by móc cieszyć się z podejmowania różnych aktywności bez bólu i dyskomfortu oraz podnieść na znacznie wyższy poziom własną samoocenę i nastrój, determinujący codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie.