Co warto wiedzieć o prawie do opieki nad dzieckiem po śmierci konkubenta?

Po śmierci najbliższych osób następuje trudny okres organizacji dokumentów i dotrzymania formalności. Jedną z ważnych kwestii jest opieka nad dzieckiem. Jeżeli żyliśmy w konkubinacie, w którym wspólnie wychowywaliśmy potomstwo, to warto dowiedzieć się kilku najważniejszych kwestii o prawach rodzicielskich. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda prawo do opieki nad dzieckiem w przypadku śmierci konkubenta.

Prawa rodzicielskie w konkubinacie

W przypadku śmierci partnera, z którym żyliśmy w konkubinacie, ważne jest ustalenie dalszych losów dziecka. Prawo rodzicielskie uprawnia nas do zajmowania się potomstwem, ale także zarządzania jego odziedziczonym majątkiem. Dużo w tej sytuacji zależy od określenia osób, którym należy się władza rodzicielska. Mając na uwadze dobro dziecka i chcąc odpowiednio zadbać o jego opiekę, powinniśmy zasięgnąć rady u specjalisty w dziedzinie prawa rodzinnego, np. AdwokatRodzinny.wroclaw.pl. Takie wsparcie może okazać się konieczne, szczególnie w kwestii ustalania ojcostwa. Prawa rodzicielskie do dziecka ma naturalnie matka i wpisany w akcie urodzenia ojciec, który może być konkubentem. W takiej sytuacji sprawa jest jasna, ale co jeśli matka ma dziecko z innym mężczyzną, albo ojciec jest nieznany, ale to konkubent je wychowywał? W takim przypadku powinien on uprzednio sądownie ustalić swoje ojcostwo, w przeciwnym razie nie ma praw rodzicielskich. Konkubina, która jest matką dziecka, posiada władzę rodzicielską automatycznie i nie musi podejmować w tej sprawie określonych kroków prawnych.

Opieka nad dzieckiem

Kwestia tego, kto przejmie opiekę nad dzieckiem, jest zależne od ustalenia władzy rodzicielskiej. Jeżeli w konkubinacie doczekaliśmy się własnego potomstwa, które w akcie urodzenia posiada wpisanego konkubenta, to po śmierci matki, jest on od razu uznany za prawnego opiekuna dziecka. Stanowi to ważną kwestię, ponieważ w sytuacji, w której ojciec nie jest znany, partner powinien uprzednio uznać swoje ojcostwo. Jeżeli tego nie zrobił, to kroki należy podjąć jak najszybciej i złożyć do sądu wniosek o prawo do opieki nad dzieckiem. W przeciwnym razie rodzina matki może chcieć zająć się potomstwem. W przypadku śmieci ojca, prawo do opieki ma matka, która posiada władzę rodzicielską od urodzenia dziecka.

Reklama

Dziedziczenie majątku przez dziecko po śmierci konkubenta

Konkubinat nie jest związkiem w żaden sposób sformalizowanym. W świetle prawa nie jesteśmy więc dla partnera bądź partnerki osobą najbliższą, co pozbawia nas prawa do dziedziczenia lub zachowku. Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku wspólnego dziecka. Posiadając prawo do opieki nad małoletnim, który dziedziczy po zmarłym rodzicu, zarządzamy jego majątkiem, do momentu osiągnięcia przez niego pełnoletności. Wyjątkiem jest, jeżeli w testamencie rodzic wskaże inaczej. Sam konkubent i konkubina nie są spadkobiercami ustawowymi. Do przekazania majątku  parterowi lub partnerce potrzebny jest specjalny zapis w testamencie i dopiero na tej podstawie możemy ubiegać się o spadek.

Prawo do przejęcia opieki nad dzieckiem w przypadku śmierci konkubenta czasami wymaga podjęcia wielu działań, dobrze jest więc mieć wsparcie adwokata rodzinnego. Każda sytuacja może być rozpatrywana nieco inaczej, zależnie od okoliczności, dlatego wiedza specjalisty często bywa nieocenioną pomocą. 

Obejrzyj wideo

Materiał partnera.

Reklama

Podobne posty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Ostatnie artykuły