Ile kosztują naprawy szewskie i czy opłaca się je zlecać?

Ile kosztują naprawy szewskie i czy opłaca się je zlecać?

Klasyczne botki ze skóry, niepowtarzalne sneakersy czy solidne mokasyny – każdy ma taką ulubioną parę butów w swojej szafce. Niestety, nawet najlepiej wykonane buty mogą z czasem ulec znoszeniu i stracić swój urok. Czy warto w takim przypadku zlecać naprawy szewskie i ile mogą one kosztować?

Naprawa obuwia – czyli co i jak to wygląda?

Chociaż w codziennym, potocznym języku korzysta się wymiennie z określeń takich, jak naprawa i renowacja obuwia, to warto rozróżniać te dwa rodzaje usług szewskich. Renowacja będzie zatem zabiegiem o mniejszym zakresie, służącym przede wszystkim odświeżeniu obuwia, prowadzącym do przywrócenia mu koloru i po prostu dobrego wyglądu.

Naprawa butów może, chociaż nie musi, być zabiegiem dużo bardziej skomplikowanym – wszystko zależy oczywiście od stanu wyjściowego danej pary obuwia. Zasadniczo jednak naprawa polega na przywróceniu butom nie tylko dobrego wyglądu, ale też pierwotnej funkcjonalności. Wymiana zamków, obcasów, szycie lub klejenie podeszwy, a do tego uzupełnienia braków skóry czy zakrywanie głębszych zarysowań. Siłą rzeczy naprawa butów będzie zatem bardziej pracochłonna i tym samym droższa.

Ile może kosztować naprawa szewska?

O tym, ile ostatecznie kosztować będzie naprawa obuwia decyduje kilka czynników. Najważniejszym będzie stan obuwia w momencie oddania go w ręce szewca. Mówiąc wprost – im więcej pracy będzie musiał wykonać specjalista, tym droższa może okazać się wykonana przez niego usługa. 

Drugim czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę będzie koszt elementów, które zostaną wymienione. Wbrew pozorom obcasy czy fleki produkowane przez różne firmy mogą różnić się cenowo i warto mieć na uwadze ten fakt. Im lepszej jakości materiałów użyje szewc do naprawy butów, tym wyższy rachunek wystawi.

O trzecim czynniku można wspomnieć, chociaż nie zawsze musi to być regułą – chodzi o to, gdzie przeprowadzana będzie naprawa butów. Im większe miasto, w którym mieszkasz, tym droższe mogą być usługi szewskie. Problemu tego można uniknąć poprzez wybranie firmy specjalizującej się w realizowaniu renowacji i napraw butów drogą wysyłkową (tzw. naprawa obuwia online). Wówczas bez względu na to, skąd jesteś, za wykonaną usługę zapłacisz stałą kwotę ujętą w cenniku czy przygotowanym indywidualnie kosztorysie.

Proste prace, takie jak wymiana obcasów czy fleków mogą zatem kosztować od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych za parę. Dla własnej wygody i bezpieczeństwa lepiej wymienić elementy w obu butach, stąd brak ceny za pojedyncze sztuki. Droższe może okazać się wymienienie zelówek, które w wariancie skórzanym będą również dodatkowo płatne. Tutaj możesz liczyć się z kosztem nawet w granicach kilkudziesięciu czy stu złotych. Wszywanie nowych zamków jest natomiast liczone „od centymetra” i będzie droższe w przypadku wysokich kozaków, a tańsze, jeśli szewc wszywa je na przykład w botkach do kostki. Tutaj ceny wahają się w granicach od kilku złotych za centymetr.

Czy naprawa obuwia jest opłacalna?

W wielu przypadkach naprawianie obuwia jest opłacalne. Mowa tu zarówno o porównaniu kosztu usługi szewskiej do zakupu nowej pary butów, jak i o kwestiach sentymentalnych. Wygodne, dobrze leżące obuwie z naturalnej skóry, które służy Ci kolejny sezon trudno będzie zastąpić nowym – naprawa staje się wówczas jedynym rozwiązaniem pozwalającym na zatrzymanie ulubionej pary na kolejne lata. 

Ile kosztują naprawy szewskie i czy opłaca się je zlecać?
Ile kosztują naprawy szewskie i czy opłaca się je zlecać?
Materiał partnera.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *