Impregnacja obuwia

Impregnacja obuwia – sprawdzone sposoby

Za oknem dni stają się coraz krótsze. Pogoda płata nam co chwilę różne figle niemniej jednak na czas pluchy trzeba nie tylko zadbać o swoje zdrowie, kondycję włosów, paznokci, skórę ale również o swoje obuwie. Impregnacja obuwia jest  bardzo ważna lecz często wykonywana po macoszemu bądź w ogóle nie stosowana. Istotne jest to by do proces ten został wykonywany zanim buty zostaną jeszcze nałożone oraz należy wykonywać go regularnie. W przeciwnym razie buty będą szybciej się niszczyć i przemakać.

Najczęściej popełnianym błędem, który popełnia niemalże każdy to, że gdy rozpoczynamy impregnację obuwia to wykonujemy go w niewłaściwy sposób. Buty powinny być wysuszone, środki do czyszczenia i impregnacji obuwia powinny być dobrane do Twojego obuwia. Każdy materiał jest inny i inaczej reaguje na impregnaty.

Jak czyścić obuwie?

  1. Buty wykonane ze skóry licowej– skórzane obuwie są bardzo wygodne, przewiewne, elastyczne, przepuszczają wilgoć, rozciągliwe i powracają do swojego pierwotnego kształtu. Buty skórzane są bardzo łatwe w czyszczeniu lecz procesu impregnacji należy stosować regularnie gdyż przeciekają. Należy stosować pasty, tłuszcze do pielęgnacji w odpowiednim kolorze i tonie obuwia.
  2. Zamszowe buty – są miłe w dotyku, charakteryzują się charakterystyczną strukturą w dotyku przypominają brzoskwinię. Do czyszczenia butów zamszowych należy zaopatrzyć się w szczoteczkę oraz pasty i wszelkiego rodzaju impregnaty.
  3. Lakierowane obuwie – czyści się bardzo prosto wystarczy tylko wilgotna ściereczka i kremy przeznaczone do butów lakierowanych w ten sposób nadadzą nie tylko połysk oraz nadadzą elastyczność.
  4. Buty z materiałów syntetycznych – wygodne buty wykonane z materiałów włókienniczych. Czyści się je w bardzo prosty sposób – wystarczy wilgotna gąbka. Do impregnacji stosuje się najczęściej spray przeznaczone do tego typu materiałów.

Gdzie można kupić impregnat do butów?

W każdym sklepie obuwniczym, gdy kupujemy wymarzone buty możemy poprosić ekspedientkę o dobór odpowiedniego impregnatu do butów. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z zakupów za pośrednictwem stron internetowych tam również można kupić odpowiedni impregnat do butów. Ważne jest to by dobrać odpowiedni, czyli sprecyzować czy but wykonany jest z nubuku, skóry czy materiału syntetycznego. Ważne jest również jeszcze jeden aspekt otóż odcień.

Impregnat musi być w odpowiednim odcieniu w przeciwnym razie po jego aplikacji będzie widać różne odcienie. Nie będzie to efektownie wyglądało. Gdy nie ufasz sklepom, zakupom internetowym możesz udać się do szewca by dobrał odpowiedni impregnat do butówwtedy masz gwarancję, że kupisz odpowiedni i Twoje buty posłużą na długie lata.

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Zawsze zastanawiało mnie, w jaki sposób dbać o buty zamszowe, ostatnio w CCC polecili jakiś spray. Czy się sprawdzi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *