Vintage, czyli stare wino określa styl, który czerpie z przeszłości. Wnętrza w tym stylu charakteryzują się niepowtarzalnością i podkreślą indywidualność właściciela. Vintage kojarzy się również z czymś eleganckim oraz szlachetnym, niecodziennym i wyjątkowym. Właśnie dlatego styl ten jest popularny nie tylko wśród architektów wnętrz, lecz również osób, które szukają ciekawych rozwiązań na swoje mieszkanie. Czym dokładnie się charakteryzuje i jak urządzić salon w stylu vintage dowiesz się z tego poradnika.
Czym charakteryzuje się styl vintage?
Choć styl vintage nie nawiązuje do konkretnego okresu historycznego, w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się elementy z lat 50, 60 oraz 70. Prawda jest jednak taka, że to nie jedyny okres, z których czerpie ten styl. Tworząc aranżacje vintage, można sięgać również do oryginalnych mebli i dodatków pochodzących również z przełomu XIX-XX wieku, a nawet wcześniejszych. Pierwotnie styl ten ukształtował się w modzie, a w jego tworzeniu wykorzystuje się elementy pochodzące przynajmniej sprzed 20-25 lat.
Warto również zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy stylem vintage a retro. Ten pierwszy wykorzystuje w aranżacjach wnętrz oryginalne meble i dekoracje, zaś ten drugi tylko elementy nawiązujące stylistycznie do dawnych czasów.
Dlatego, jeśli marzysz o ponadczasowym wnętrzu w tym stylu, zacznij od przetrząsania pchlich targów, sklepów z antykami, czy komisów. To właśnie tam masz szansę, by znaleźć niebanalne meble i dekoracje do swojego wnętrza.
A jak zaprojektować salon w stylu vintage?
Salon w stylu vintage – jakie meble wybrać?
Są dwie metody na aranżacje wnętrza w takim charakterze. Pierwsze polega na wprowadzeniu nowoczesnych mebli do starych wnętrz, np. przedwojennych kamienic. W takiej sytuacji należy zachować oryginalne rozwiązania architektoniczne oraz detale i dekoracje, takie jak listwy pod sufitem, stiuki, rozety na sufitach, czy drzwi. Do odnowionego wnętrza wystarczy wstawić nowoczesne meble, dopełnione elementami vintage, takimi jak lampy, plakaty, obrazy, czy inne wyroby artystyczne. Takie rozwiązanie daje wspaniały efekt.
Nie każdy jednak posiada takie mieszkania. Drugą opcją jest więc wprowadzenie do nowoczesnych wnętrz mebli z przeszłością. W takiej sytuacji zastanów się, do jakich czasów chcesz nawiązywać. Przejdź się po pchlich targach oraz przetrząśnij piwnice i strychy, najbliższej rodziny. Może się okazać, że odpowiedź będzie się znajdować właśnie tam.
Obecnie dużą popularnością cieszą się meble i dodatki polskich projektantów z czasów PRL. Nic dziwnego wiele z nich było opracowywanych przez artystów o dużej wiedzy i doświadczeniu. Wykonywane były z dobrej jakości materiałów, a swoją formą były dopasowane do niedużych przestrzeni mieszkań z tamtego okresu. Dzięki temu doskonale pasują do współcześnie powstających mieszkań w dużych miastach. Krzesła Hałasa, fotele Chierowskiego, komody na nóżkach z litego drewna z frontami na połysk, to tylko niektóre „perełki” z tamtych czasów, które idealnie pasują do takich aranżacji. Będą również współgrać z nowoczesnymi meblami designerskimi, które znajdziesz na https://furniro.pl/.
Kolorystyka i dekoracje – dopełnieniem stylu vintage
Kolor, jak i dodatki również powinny nawiązywać do wybranego przez nas stylu. Jeśli wiec jesteś miłośnikiem lat 50 i 60 pamiętaj, że styl ten charakteryzował się intensywną kolorystyką i wyrazistymi, geometrycznymi wzorami. Możesz w tym celu połączyć neutralny kolor ścian, np. w ciepłym beżowym odcieniu z elementami wyposażenia o intensywnych kolorach, np. czerwieni, żółci, czy zieleni, i wzorzystymi tkaninami. Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie na jednej ścianie lub jej fragmencie dominującego koloru, lub wzorzystej tapety w geometryczne wzory, które dodatkowo podkreślają charakter wnętrza.
Takie dodatki jak porcelana z Ćmielowa, czy kolorowe szkło artystyczne z polskich hut, działających wtedy w różnych miejscach kraju będę stanowić doskonałe uzupełnienie całości.
Decydując się na salon w stylu vintage, pamiętaj o umiarze. Lepiej zdecydować się na kilka oryginalnych mebli, np. stół, fotele czy komodę, które uzupełnisz dobrej jakości meblami współczesnymi, niż wprowadzić do wnętrza wiele podróbek i zagracić całość.

Materiał partnera.