Sushi jest daniem wywodzącym się z Japonii. Od wieków cieszy się uznaniem w swojej ojczyźnie, a od kilkunastu lat także w Polsce. Pierwsze restauracje z sushi w Krakowie powstały już w latach 90-tych XX w. i od tamtego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością.
Dziś, sushi możemy zjeść zarówno w lokalu, jak i zamówić je do domu, pracy lub na imprezę. Serwowane w polskich restauracjach dania to jednak głównie amerykańska wariacja na temat sushi.
Sushi jest daniem wywodzącym się z Japonii. Od wieków cieszy się uznaniem w swojej ojczyźnie, a od kilkunastu lat także w Polsce. Pierwsze restauracje z sushi w Krakowie powstały już w latach 90-tych XX w. i od tamtego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością. Dziś, sushi możemy zjeść zarówno w lokalu, jak i zamówić je do domu, pracy lub na imprezę. Serwowane w polskich restauracjach dania to jednak głównie amerykańska wariacja na temat sushi.
Jak powstało sushi? Czym różni się sushi w Polsce od tego serwowanego w Japonii?
Sushi to najbardziej znane i lubiane na całym świecie danie wywodzące się z kuchni japońskiej. Co ciekawe, ojczyzną sushi nie jest jednak Kraj Kwitnącej Wiśni, lecz Chiny. To właśnie tam narodził się pomysł na łączenie ryżu z surowymi rybami, który następnie dotarł do Japonii i tam zyskał prawdziwą popularność. Pierwsze historyczne wzmianki o sushi pochodzą z VI w., jednak pierwsze sushi niewiele miało wspólnego z daniem, które tak kochamy w dzisiejszych czasach. W dawnych czasach przygotowywano je bowiem z wypatroszonych i posolonych ryb, które układano w beczkach, przekładając je warstwami ugotowanego ryżu.
Współczesne sushi w Krakowie kojarzy się głównie z różnego rodzaju makami, które powstają z rolek. W środku znajdują się ryby, owoce morza, warzywa i dodatki – pestki dyni, ziarna sezamu i inne. Tradycyjne japońskie sushi wygląda natomiast zupełnie inaczej – w Japonii praktycznie nie jada się bowiem rolek, które zostały stworzone, kiedy potrawa ta trafiła do Stanów Zjednoczonych.
Japończycy chętnie sięgają natomiast po nigiri, które składa się z ryżu, surowej ryby i wasabi. Tradycyjne japońskie sushi podaje się bez zbędnych sosów, dodatków i kombinacji. Popularne są także gunkany, które przygotowuje się z tatarem z tuńczyka, łososiem lub owocami morza. Prawdziwe japońskie sushi świetnie oddaje więc sens słowa minimalizm – jest proste, zdrowe i smaczne.
Gdzie zjeść prawdziwe japońskie sushi w Krakowie?
W Krakowie działają liczne restauracje, w których możemy posmakować specjałów kuchni japońskiej. Oprócz sushi, japońskie lokale serwują także japońskie zupy, sałatki oraz desery, które udowadniają, że kuchnia japońska to dużo więcej niż tylko samo sushi. Mimo tego, że w Polsce zdecydowanie największym zainteresowaniem smakoszy cieszą się mało popularne w Japonii maki, lokale z sushi w Krakowie serwują także typowo japońskie warianty – nigiri, gunkany, a także chirashi. Ten ostatni specjał to nic innego, jak sushi w misce – na dole znajduje się odpowiednio zaprawiony ryż, a na nim ryby i dodatki.
Wiele osób, które do tej pory nie miały okazji, aby skosztować sushi w Krakowie, zadaje sobie pytanie, jak właściwie je się ten specjał. W Japonii sushi spożywa się oczywiście pałeczkami, jednak osoby, które nie opanowały jeszcze tej sztuki, mogą z powodzeniem jeść sushi palcami. Uwaga jednak na sztućce – w Japonii jedzenie sushi nożem i widelcem jest uznawane za duże faux pas! Sushi warto jeść tak, jak to robią Japończycy – nigiri maczać w sosie sojowym stroną, gdzie znajduje się ryba. Jako błąd traktowane jest natomiast polewanie sushi sosem – jedynym wyjątkiem jest tu chirashi, gdzie sos sojowy z dodatkiem wasabi wlewa się prosto do miski i miesza z nim jej zawartość.
Cieszę się, że wspominasz o prawdziwym rodowodzie sushi. Seego czasu robiłam badania nad róznicami kultury Azji i okazuje się, że… Japonia niestety nie może pichwalić się aż tak dużą ilością oryginalnych wynalazków. Może poza mangą. 😉