Trawnik z rolki – sposób na piękny ogród czy zbędny wydatek?
Dom

Trawnik z rolki – sposób na piękny ogród czy zbędny wydatek?

Trawa z rolki w dalszym ciągu wielu ludziom kojarzy się jedynie z murawą na stadionie piłkarskim albo inną „zaawansowaną technologią” dla najbogatszych. Jednak z roku na rok coraz więcej osób przekonuje się do trawy z rolki i swoje trawniki tworzy w oparciu o to rozwiązanie. Jakie są jego zalety i czy faktycznie ma to sens? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Trawa z rolki – jak to jest zrobione?

Mówiąc o trawniku z rolek zacząć trzeba od krótkiej informacji pt. „Jak to jest zrobione”. Wielu osobom wydaje się bowiem, że taka trawa musi być w jakiś sposób nienaturalna i „sztuczniejsza”, niż jej siany odpowiednik. Oczywiście przekonanie takie nijak się ma do rzeczywistości. Trawa z rolek powstaje z normalnych nasion i w zasadzie niczym nie różni się od tradycyjnego rozwiązania. Różnica polega jedynie na tym, że trawa ta hodowana jest przez profesjonalistów, którzy starają się jej zapewnić optymalny wzrost. Następnie powstała w przeciągu 18 czy 24 miesięcy darń jest wycinana wraz z korzeniami w taki sposób, by można ją było zrolować, przetransportować i następnie rozłożyć na innym podłożu. Bynajmniej więc nie musimy się martwić, że trawa z rolki będzie sztuczna czy nienaturalna.

Jakie są zalety trawy z rolki?

Proces produkcji trawy w rolkach ma olbrzymi wpływ na jej użyteczność. O przedstawienie zalet takiego rozwiązanie poprosiliśmy specjalistę z firmy Grassland Farms: Trawnik układany z rolki to przede wszystkim olbrzymia oszczędność czasu. Efekt wizualny zostaje bowiem osiągnięty już w chwili położenia darni, z kolei pełną wytrzymałość osiąga się po około dwóch tygodniach. W przypadku tradycyjnego wysiewu uzyskanie zbliżonego efektu wymaga z kolei nawet kilku lat pracy. Inną zaletą trawy z rolki jest możliwość wykorzystywania jej na mocno pochylonych terenach, na których tradycyjny wysiew jest mocno utrudniony. Co warte podkreślenia, trawniki tego typu zakładać można przez większość roku; są one także mniej podatne na szkodliwe działanie chorób i trudnych warunków atmosferycznych.

Zakładanie trawnika z rolki – jak to zrobić?

Położenie trawnika z rolki nie jest sprawą trudną, choć na pewno warto zlecić to działanie profesjonalistom – zrobią to bowiem szybciej i na pewno dobrze. Jeśli jednak chcemy się zająć tym sami, to wystarczy, że zadbamy o kilka kwestii. Przede wszystkim musimy odpowiednio przygotować podłoże. Optymalne są w tym przypadku lekkie gleby lekkie, nieco piaszczyste o pH 6,0, oczywiście podłoże powinniśmy także dokładnie wyrównać i wygrabić. Na tak przygotowaną ziemię rozwijamy rolki trawy w tzw. cegiełkę i dociskamy ją by nie utworzyły się kiesznie powietrza pomiędzy darnią a ziemią, co może doprowadzić do powstawania chorób grzybicznych. Świeżo rozłożony trawnik należy odpowiednio nawadniać, a także ostrożnie go użytkować przez pierwsze tygodnie, by korzenie trawy spokojnie przyrosły do podłoża.

Czy zakładanie trawnika z rolki się opłaca?

Mówiąc o trawie z rolki wiele osób zwraca uwagę na fakt, że takie rozwiązanie jest droższe niż zakup trawy do wysiewu. Oczywiście nasiona trawy są dużo tańsze (szczególnie jeśli zakupimy komercyjną mieszankę kiepskiej jakości w sieciówce), niż wysokiej jakości trawa w rolce. Gdy jednak dobrze się zastanowimy, to okazuje się, że różnica ta nie jest wcale aż tak duża. Pamiętać bowiem musimy, że założenie tradycyjnego trawnika to bardzo wiele dodatkowych wydatków związanych z pielęgnacją młodej trawy, dosiewami, zwalczaniem bardziej od trawy agresywnych chwastów, utratą nasion przez wywianie czy wydziobanie przez ptaki. Dodatkowo pamiętać musimy, że wszystkie te działania wymagają także czasu, który nierzadko jest tak naprawdę bezcenny. Na koniec warto też jeszcze raz podkreślić, że dzięki trawie z rolki nasz ogród będzie piękny tu i teraz, a nie dopiero za jakiś czas. – dodaje specjalista z firmy Grassland Farms. Każdy marzy o pięknym i zielonym trawniku. Niestety w polskich warunkach atmosferycznych uzyskanie pięknego, zielonego ogródka wymaga nie lada zaangażowania. Dlatego też bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie trawy z rolki. Gwarantuje ona bowiem uzyskanie doskonałego efektu w bardzo krótkim czasie – a o to przecież chodzi!

One Comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.