Wenerologia to dziedzina medycyny, w której specjalistą jest wenerolog. Jest ona ściśle powiązana z dermatologią, ponieważ każdy lekarz dermatolog jest także wenerologiem. Taki specjalista zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową. Okazuje się jednak, że poradnie wenerologiczne świecą pustkami. Powodem braku pacjentów jest wstyd oraz skrępowanie chorobą weneryczną.
Wenerolog i wenerologia
Wenerologia obejmuje gałąź medycyny poświęconą chorobom przenoszonym drogą płciową. Lekarz specjalizujący się w tej dziedzinie to wenerolog. Choroby weneryczne mogą stanowić poważny problem zdrowotny, dlatego nie jest wskazane lekceważenie jakichkolwiek objawów.
Aby wykonywać zawód wenerologa i zostać dobrym specjalistą niezbędne jest ukończenie 6-letnich studiów wyższych na kierunku lekarskim oraz odbycie stażu. Po ukończeniu studiów należy wybrać 5-letnią specjalizację dermatologa oraz wenerologa.
Schorzenia, które diagnozuje i leczy wenerolog wywoływane są przez bakterie, wirusy, pasożyty oraz grzyby. Część chorób wenerycznych musi być leczona również przez specjalistów chorób zakaźnych.
Najczęściej występujące choroby weneryczne, które wymagają leczenia u wenerologa:
- kiła
- rzeżączka
- chlamydioza
- świerzb
- HIV
- mononukleoza
- opryszczka
- brodawczak ludzki
Kiedy należy udać się do wenerologa?
Jakiekolwiek choroby weneryczne najczęściej objawiają się zmianami skórnymi w strefach intymnych. Jeśli uda nam się zauważyć niepokojące symptomy, nie należy ich bagatelizować. Mimo że poradnie wenerologiczne nie są oblężona przez pacjentów z powodu skrępowania, to odkładanie wizyty w czasie nie jest wskazane.
Objawy, które powinny nas skłonić do wizyty u wenerologa to przede wszystkim bóle w okolicach intymnych, świąd, pieczenie i zaczerwienienie narządów płciowych oraz zmiany skórne w postaci wyprysków, krost oraz owrzodzeń.
Jak przebiega wizyta u wenerologa?
Aby zapisać się na wizytę u wenerologa nie potrzebujemy skierowania od lekarza rodzinnego. Myśl o wizycie w poradni wenerologicznej budzi lęk i obawy. Wiąże się to z dyskomfortem oraz wstydem. Ważne jest, aby leczeniu poddał się także partner seksualny, aby wykluczyć ewentualne zakażenie chorobą weneryczną.
Sama wizyta rozpoczyna się w sposób taki, jak u każdego specjalisty. Dobry wenerolog przeprowadzi szczegółowy wywiad na temat zaobserwowanych zmian skórnych w obrębie narządów płciowych. Następnie dokładnie się im przyjrzy używając do tego jednorazowych rękawiczek ochronnych. Jest to niezbędny element wizyty, ponieważ musi ocenić ich stan. W przypadku podejrzenia choroby wenerycznej, zostaniemy skierowani na badania krwi. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych oględzin oraz badań, lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Prawdopodobnie zostaną nam także zlecone wizyty kontrolne.
Jak wybrać dobrego wenerologa?
Aby wybrać odpowiedniego specjalistę w dziedzinie wenerologii niezbędne jest obeznanie się w temacie. Każda osoba, która szuka pomocy wenerologicznej powinna skoncentrować się na szukaniu odpowiedniego lekarza, który wykaże się swoimi kompetencjami. W poszukiwaniu specjalisty warto zasięgnąć opinii innych. Należy pamiętać, że specjalistą określamy osobę, która może pochwalić się gruntowną wiedzą w określonej dziedzinie. Warszawa, jako stolica naszego kraju, posiada wielu wyedukowanych wenerologów.