Rany oparzeniowe

ABC dbania o rany oparzeniowe

Rany oparzeniowe powstają wskutek uszkodzenia skóry wywołanego najczęściej działaniem wysokiej temperatury. Większość drobnych oparzeń można leczyć w domu – przy odpowiednim dbaniu o nie, zwykle goją się w ciągu kilku tygodni. W przypadku poważnych oparzeń, po udzieleniu pierwszej pomocy i ocenie sytuacji przez medyka, leczenie może obejmować m.in. przyjmowanie leków czy zakładanie opatrunków. Celem tego działania jest zminimalizowanie bólu, zapobiegnięcie infekcji, a także zmniejszenie ryzyka bliznowacenia. Dowiedz się, jak dbać o rany oparzeniowe.

Jak długo goją się rany oparzeniowe?

Czas gojenia się rany oparzeniowej zależy od stopnia uszkodzenia skóry czy naskórka. W przypadku oparzenia I stopnia, cały proces zajmuje do 6 dni, a w sytuacji oparzenia II stopnia – mniej niż 3 tygodnie. A jeśli mamy do czynienia z oparzeniem najpoważniejszym, III stopnia – gojenie rany oparzeniowej zajmuje ponad 3 tygodnie.

Cały proces gojenia się rany oparzeniowej dzieli się na:

  • stan zapalny, reaktywny – nasz organizm aktywuje kaskadę krzepnięcia i komórki uczestniczące w procesach regeneracji,
  • proliferację – aby odtworzyć naskórek i stopniowo zasklepić ranę, fibroblasty produkują włókna kolagenowe,
  • przebudowę – blizna ulega przebudowie, elastyczne włókna kolagenowe przekształcają się w zwarte włókna kolagenowe.

W przypadku oparzenia III stopnia konieczne może się okazać wycięcie tkanek martwych. Ponadto, przy tak poważnym oparzeniu, proces gojenia zwykle przebiega bez tkanki ziarninowej i w miejscu rany powstaje blizna.

Jak dbać o ranę oparzeniową?

Gojenie rany to naturalny proces, który może trwać dłużej bądź krócej, w zależności od m.in. kondycji naszego układu odpornościowego czy charakteru samej rany. W każdym jego stadium należy go wspierać poprzez odpowiednio dobrany opatrunek. Rany powierzchniowe, takie jak przykładowo skaleczenia czy otarcia, wymagają zastosowania klasycznego opatrunku – co jednak w przypadku ran oparzeniowych? One wymagają użycia opatrunku specjalistycznego – hydrożelowego.

Opatrunki specjalistyczne stanowią niezbędny element wyposażenia każdej placówki ochrony zdrowia oraz domowej apteczki. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości wyrobach, koniecznie sprawdź plastry hydrożelowe w ePlaster.pl!

Opatrunek hydrożelowy – jak go założyć?

Opatrunek hydrożelowy stanowi wodną kompozycję naturalnych i syntetycznych polimerów usieciowionych przy pomocy wiązki elektronów – dzięki temu wyróżnia się on właściwościami nawilżającymi oraz absorpcyjnymi. Jeśli zaopatrzymy się w wyrób wzmocniony włókniną, możemy mieć pewność, że będzie on odporny na mechaniczne uszkodzenia.

Oparzenie I stopnia

W przypadku wystąpienia oparzenia I stopnia, ranę należy schłodzić strumieniem zimnej wody przez około 15 sekund. Po jej delikatnym osuszeniu, należy nałożyć opatrunek hydrożelowy dowolną stroną do powierzchni rany, a następnie zabezpieczyć go przylepcem włókninowym – dzięki temu unikniemy samoistnego odklejenia się opatrunku. Należy przy tym pamiętać, aby wybrać opatrunek specjalistyczny o rozmiarze, który odpowiada wielkości naszego oparzenia. W ten sposób zmniejszamy ryzyko zakażenia rany, a także zyskujemy ulgę w bólu. Opatrunek ten należy zmieniać co 12-24 godziny, jednak jest to czas umowny – jeśli zachodzi taka potrzeba, należy to uczynić wcześniej.

Oparzenie II i III stopnia

Poważniejsze oparzenia, to znaczy te II i III stopnia, wymagają natychmiastowego działania. Konieczne jest, aby jak najszybciej założyć opatrunek hydrożelowy na ranę i zgłosić się do specjalisty! W placówce ochrony zdrowia zostaną podjęte niezbędne czynności, nałożony zostanie opatrunek, aby medyk mógł następnie przekazać pacjentowi wszelkie informacje dotyczące dbania o ranę oraz zmiany opatrunku.

Jak uniknąć blizny po oparzeniu?

Aby uniknąć blizny po oparzeniu, należy systematycznie wymieniać opatrunki, zadbać o właściwą aseptykę rany, a także nawilżanie oraz natłuszczenie uszkodzonej okolicy skóry przy pomocy specjalnych preparatów.

To, co na blizny po oparzeniu sprawdzi się najlepiej, należy od indywidualnego przypadku każdego pacjenta. Jest to kwestia, na którą wpływa m.in. wiek, predyspozycje genetyczne, rozległość oraz umiejscowienie oparzenia. Aby uniknąć blizny po oparzeniu, należy zapytać medyka o wszelkie wskazówki dotyczące dbania o ranę.

Rany oparzeniowe
Rany oparzeniowe
Materiał partnera.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *