Geniusz Winony Ryder

Geniusz Winony Ryder

ARTE.tv prezentuje portret jednej z najwrażliwszych i najzdolniejszych amerykańskich aktorek. Gwiazdy lat 90., która przez długie lata żyła w zapomnieniu. Kariera Winony Ryder zaczęła się spektakularnie rolą w „Soku z żuka” Tima Burtona, potem jednak wycofała się z życia aktorskiego, walcząc ze swymi demonami i uzależnieniami. Niedawno powróciła na szczyt w głośnym i mrocznym hicie Netflixa – serialu „Stranger Things”. Film dokumentalny „Winona Ryder: mistrzyni, outsiderka” można obejrzeć za darmo na platformie VOD ARTE.tv pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/099626-000-A/winona-ryder-mistrzyni-outsiderka/. 

„Czy zdarzyło ci się kiedyś pomylić sen z rzeczywistością? Albo ukraść coś, mając pieniądze? Może byłam po prostu szalona. A może to wpływ lat 60.?” – tak o sobie mówi Winona Ryder, której spektakularna kariera runęła w gruzach, gdy oskarżono ją o kradzież i nielegalne posiadanie leków na receptę. Była ikoną i twarzą całego pokolenia, a potem nagle nikt nie chciał z nią pracować. „Jest zbyt niestabilna. To wariatka” – mówiło Hollywood.

Jej życie to gotowy scenariusz na fascynujący film dramatyczny. Zawsze była outsiderką. Dorastała w otoczeniu książek i bitników – w domu jej rodziców bywali Aldous Huxley i Allen Ginsberg, a jej ojcem chrzestnym jest Timothy Leary, który w latach 60. stał się narkotykowym prorokiem i zachęcał młodych ludzi do kwestionowania wartości drobnomieszczańskiej Ameryki. Jako introwertyczna i marzycielska nastolatka, nie znajdowała miejsca wśród rówieśników. Już w szkole średniej pisała scenariusze dla Martina Scorsese, a prosto ze szkoły filmowej w San Francisco trafiła do filmu Tima Burtona „Sok z żuka”. I tak świat poznał Winonę Ryder i zakochał się w niej. Była też wielką miłością Johnny’ego Deppa, który poprosił ją o rękę po zaledwie 5 miesiącach znajomości. Dostawała milionowe gaże za role i stała się prawdziwą gwiazdą filmową. Grała u najlepszych reżyserów świata: Burtona, Copolli, Scorsese, Jarmuscha i zdobyła nominacje do Złotego Globu i Oscara®. Była pierwszą aktorką od czasów Natalie Wood, która na ekranie zmieniała się z dziecka w dorosłą kobietę. Wydawało się, że po aferze z kradzieżą Winona zniknie z ekranu na zawsze, ale powróciła w wielkim stylu w mrocznym i tajemniczym „Stranger Things”. Mało który serial odniósł w ostatnich latach taki sukces, a przyczyniła się do tego właśnie jej rola.

„Winona Ryder: mistrzyni, outsiderka” to wnikliwy portret tej niezwykle utalentowanej, wrażliwej iskomplikowanej kobiety. Film jest dostępny za darmo do 8 lipca na platformie VOD ARTE.tv pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/099626-000-A/winona-ryder-mistrzyni-outsiderka/ 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *