Grzybica paznokci - jak leczyć?
Uroda,  Zdrowie

Grzybica paznokci – jak leczyć?

Grzybica paznokci jest częstym schorzeniem, które może dotyczyć paznokci. Jest to spowodowane przez infekcję w łożysku paznokcia, a czasami w otaczającej tkance. Osoby z grzybicą paznokci często doświadczają bólu, zaczerwienienia, obrzęku i łuszczenia się paznokci.

W niektórych przypadkach objawy te mogą naśladować objawy rzeczywistej infekcji lub choroby głębiej położonej w organizmie (np. infekcje grzybicze skóry). Ale nie martw się – jeśli uważasz, że z Twoim zdrowiem może dziać się coś poważniejszego niż tylko przypadek paskudnie wyglądającego grzyba na Twoich palcach! Istnieją proste kroki, które możesz podjąć, aby leczyć ten stan w domu bez żadnych wycieczek do lekarza lub gabinetu lekarskiego:

Grzybica paznokci – jak leczyć?

 • Stosowanie miejscowych leków przeciwgrzybiczych: Miejscowe leki przeciwgrzybicze są najczęściej stosowane w leczeniu grzybicy paznokci. Mogą one być stosowane bezpośrednio na paznokcie i używane do leczenia infekcji. Leki te obejmują klotrimazol (Lotrimin), terbinafinę (Lamisil), naftifinę, ketokonazol i inne.
 • Stosowanie doustnych leków przeciwgrzybiczych: Doustne leki przeciwgrzybicze, takie jak itrakonazol lub flukonazol, mogą być przyjmowane w postaci tabletek raz na dobę przez kilka miesięcy, dopóki nie zauważysz poprawy stanu zdrowia lub jeśli stanie się on oporny na inne leczenie. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek nowych leków, ponieważ mogą wystąpić efekty uboczne związane z tymi lekami, które nie są wymienione na ich etykiecie!

Czym jest grzybica paznokci?

Onychomikoza to infekcja grzybicza, która dotyka paznokcie u stóp i u nóg. Jest ona również znana jako grzybica paznokci, grzybica stóp lub grzybica łożyska paznokcia. Onychomycosis może być spowodowane przez dermatofity, drożdże i inne grzyby. Osoba może dostać tego stanu, gdy istnieją przerwy w skórze, które pozwalają bakterie lub grzyby dostęp do łożyska paznokcia pod nim.

Najczęstszym typem grzyba dla tego stanu jest Trichophyton rubrum (znany również jako Tinea barbae). Inne rodzaje obejmują Microsporum spp., Epidermophyton floccosum & Trichophyton equinum, które są mniej powszechne, ale nadal powodują problemy, jeśli dostaną się do skóry poprzez skaleczenia lub zadrapania na stopach lub dłoniach odpowiednio.

Jak leczyć grzybicę paznokci w domu?

Grzybica paznokci jest częstym schorzeniem, a istnieje kilka sposobów na leczenie jej w domu.

 • Środki zaradcze bez recepty: Istnieją pewne środki bez recepty, które można stosować, jeśli masz grzyb na paznokciach. Obejmują one olejek z drzewa herbacianego i wybielacz, ale oba te produkty powinny być używane oszczędnie, ponieważ mogą powodować podrażnienia. Należy również unikać ich używania, jeśli masz wrażliwą skórę lub alergie, jak również!
 • Naturalne środki zaradcze: Skuteczność naturalnych środków domowych na grzybicę paznokci zależy od tego, jak długo masz do czynienia z problemem; niektórzy ludzie zgłaszają sukces po zaledwie jednym miesiącu, podczas gdy inni mogą potrzebować do trzech miesięcy przed zobaczeniem poprawy ich stanu (1). Najpopularniejsze naturalne leczenie obejmuje olejek z drzewa herbacianego, ponieważ roślina ta ma silne właściwości przeciwgrzybiczne, które pomagają zwalczać infekcje (2).

Jakie są domowe sposoby na grzybicę paznokci?

Środki domowe są dobre dla łagodnych przypadków grzyba paznokci. Mogą one nie być skuteczne w ciężkich przypadkach lub przypadkach przewlekłych, ale mogą pomóc w nawracających infekcjach i infekcjach wtórnych (takich jak Candida).

Domowe środki zaradcze obejmują:

 • Olejek z drzewa herbacianego – Ten olejek eteryczny ma właściwości antybakteryjne, które mogą pomóc w utrzymaniu paznokci w czystości. Zabija również bakterie na powierzchni paznokcia, dzięki czemu nie wracają one ponownie wkrótce po oczyszczeniu ich przez mycie wodą z mydłem. Jeśli chcesz używać olejku z drzewa herbacianego w domu, dowiedz się, czy są jakieś skutki uboczne, zanim to zrobisz!
 • Ocet jabłkowy – Ten płyn wydaje się nieszkodliwy, gdy jest stosowany bezpośrednio na zainfekowane paznokcie, ale zawiera kwas octowy, który może uszkodzić zdrową tkankę pod paznokciami, jeśli jest stosowany zbyt często regularnie przez dłuższy czas bez zachowania odpowiedniej ostrożności, takiej jak moczenie ich w wodzie przed namoczeniem ich tym roztworem (moczenie może również usunąć wszelkie martwe komórki skóry). Zachowaj ostrożność stosując ocet jabłkowy bezpośrednio na zainfekowane miejsca, ponieważ nadmierna ilość może spowodować podrażnienie miejsc, w których bakterie są obecne od dawna z powodu poprzednich infekcji, które poszły źle; dlatego unikaj stosowania dużych ilości na raz!

Środki bez recepty na grzybicę paznokci.

Możesz kupić środki na grzybicę paznokci. Należą do nich olejek z drzewa herbacianego, ale nie jest on zalecany przez lekarzy. Możesz również użyć wybielacza, ale nie jest on zalecany przez lekarzy.

Czy mogę stosować wybielacz na grzybicę paznokci?

Wybielacz może być stosowany jako środek dezynfekujący, ale nie jest skuteczny w walce z grzybicą paznokci.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że wybielacz nie pomoże wyleczyć infekcji grzybiczej. W rzeczywistości może on pogorszyć sprawę zabijając zdrowe komórki w łożysku paznokcia i czyniąc je bardziej podatnym na ponowne zakażenie przez zarodniki grzyba (które są wszędzie).

Jeśli chcesz użyć wybielacza na swoich paznokciach, jest kilka innych rzeczy, o których powinieneś pamiętać:

 • Zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta, gdy używasz jakiegokolwiek produktu na swoich rękach lub ciele!
 • Używaj produktów organicznych, gdy tylko jest to możliwe; są one łagodniejsze dla skóry niż inne rodzaje środków czyszczących i nie będą zawierać składników, które nie są bezpieczne dla ludzi.*

Przeczytaj także: Jakimi lakierami malować paznokcie?

Czy mogę stosować olejek z drzewa herbacianego na infekcję grzybiczą w paznokciach?

Olejek z drzewa herbacianego jest powszechnie stosowanym środkiem na grzybicę paznokci. Jest to również skuteczne leczenie, ale nie powinno być stosowane jako lekarstwo na infekcję. Olejek z drzewa herbacianego może być stosowany na paznokcie bezpośrednio lub zmieszany z innymi olejkami, aby stworzyć maść lub balsam, który następnie można zastosować miejscowo.

Jeśli zamierzasz spróbować użyć olejku z drzewa herbacianego na swoją infekcję grzybiczą związaną z konopiami, pamiętaj, że nie działa on natychmiast i może zająć kilka tygodni, zanim pojawią się jakiekolwiek zauważalne rezultaty.

Grzybica paznokci - jak leczyć?
Grzybica paznokci – jak leczyć?

Ile tygodni na wyleczenie onychomikozy doustnymi lekami przeciwgrzybicznymi?

Ile tygodni leczy się onychomikozę doustnymi lekami przeciwgrzybicznymi?

Doustne leki przeciwgrzybicze są zwykle przyjmowane przez 6 miesięcy. Długość leczenia zależy od rodzaju stosowanego leku oraz wieku, płci i ogólnego stanu zdrowia.

Zobacz również: Jak mieć zadbane paznokcie domowymi sposobami

Oto kilka prostych wskazówek, jak leczyć grzybicę paznokci

 • Zastosuj dobrej jakości krem na grzybicę paznokci.
 • Stosuj go co najmniej dwa razy dziennie.
 • Nałóż go na obszar dotknięty chorobą i pod paznokciem, uważając, aby nie dostał się na skórę lub ubranie (które mogą być dość wrażliwe).
 • Ważne jest, aby stosować go również na otaczającą skórę, ponieważ pomoże to zapobiec powstawaniu infekcji w innych częściach ciała, jeśli masz grzyba na dłoniach lub stopach!

Podsumowanie

Grzybica paznokci to uciążliwy stan, który powoduje, że paznokcie stają się przebarwione i łamliwe. W niektórych przypadkach może nawet prowadzić do infekcji i ropni w łożysku paznokcia. Istnieje wiele zabiegów dostępnych w leczeniu tego stanu, ale wszystkie one mają ryzyko związane z nimi. Jednym z najlepszych sposobów zwalczania onychomikozy jest stosowanie naturalnych środków w domu lub przyjmowanie doustnych leków przeciwgrzybiczych przepisanych przez lekarza. Oto kilka prostych wskazówek:

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments