W 75% polskich gospodarstw domowych jest przynajmniej jeden samochód. 90% kierowców potwierdza, że korzysta z pojazdu co najmniej kilka razy w tygodniu.
Prawo jazdy posiada ponad 20 milionów Polaków. Za pierwszym podejściem egzamin zdaje 30% kursantów. To właśnie osoby, które marzą o własnym aucie i szukają sposobów na sfinansowanie tego zakupu. Sprawdź, z jakich środków najczęściej korzystają.
Oszczędności
Okazuje się, że najwięcej osób korzysta z własnych oszczędności. Ponad połowa Polaków takowe posiada. Nie są one jednak zbyt duże. To zazwyczaj kwota o wartości dwóch miesięcznych pensji.
Biorąc pod uwagę, że średnia wartość samochodu, jaki jest nabywany w naszym kraju to 23 000 złotych, łatwo można zauważyć, że „zaskórniaki” zgromadzone w skarbonce nie są wystarczające, by móc zrealizować taką inwestycję. Bardzo często Polacy szukają więc finansowych źródeł wsparcia. Oszczędności są jednak doskonałym środkiem, który może być przeznaczony na wkład własny w przypadku zaciąganego na samochód kredytu.
Kredyt samochodowy w banku
Kierowcy, którzy wykazują odpowiednią zdolność kredytową, mogą ubiegać się o kredyt samochodowy. To rodzaj kredytu celowego, który przez banki udzielany jest na preferencyjnych warunkach. Jeśli przyszły kredytobiorca wnosi wkład własny, tym bardziej staje się dla instytucji bankowej wiarygodny.
Kredyt samochodowy jest korzystnym wsparciem finansowym. Niskie oprocentowanie, niewielkie koszty całkowite kredytu i dodatkowe bonusy sprawiają, że właśnie takie zobowiązanie zaciągane jest najczęściej. Kredytobiorca staje się ponadto od razu właścicielem samochodu. W razie problemów finansowych może więc pojazd sprzedać, by kredyt w całości spłacić. Banki oferują zaś dobre warunki takiego kredytu, ponieważ auto staje się dodatkowym zabezpieczeniem przed ewentualną niewypłacalnością klienta.
Leasing dla firm
Istotne jest to, że kredyt samochodowy to niejedyne rozwiązanie. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, mogą zawierać też umowy leasingowe. Auto w leasingu pozwala cieszyć się pojazdem przede wszystkim w celach służbowych, dzięki czemu biznes może być rozwijany.
Leasing pozwala również minimalizować koszty prowadzenia firmy, bo raty leasingowe zaliczane są jako środki wykorzystywane w celu prowadzenia działalności. Wadą może być zaś fakt, że leasingobiorca nie staje się od razu właścicielem pojazdu. Może go wykupić dopiero po spłaceniu ostatniej raty. Do tego czasu nie może swobodnie z niego korzystać. Nie może go na przykład pożyczać czy wynajmować.
Pożyczka
Kredyt samochodowy zaciągany w banku to opcja najtańsza, ale wymaga jednak określonej zdolności kredytowej, która zawsze wyliczana jest na podstawie generowanych dochodów kredytobiorcy. Jeśli osoba, która marzy o własnym aucie, takowych nie posiada, nie ma co liczyć na współpracę z instytucją bankową.
Wtedy w grę wchodzi inna forma pożyczki środków finansowych. Korzystać można z usług instytucji pozabankowych, jednak te oferują finansowe wsparcie na dużo gorszych warunkach. Wysokie oprocentowanie i prowizja za podpisanie umowy sprawiają, że kierowca może szybko stracić płynność finansową. Pieniądze można pożyczyć również od bliskich. Inni członkowie rodziny czy przyjaciele nierzadko wyciągają pomocną dłoń. Z takiej formy pożyczki korzysta nawet 2% osób, które chcą kupić samochód.