Jak Viktor Orban okiwałŁ Unię Europejską - film dokumentalny w ARTE po polsku

Jak Viktor Orban okiwał Unię Europejską – film dokumentalny w ARTE po polsku

Dziś Węgry formalnie są krajem demokratycznym, ale w rzeczywistości państwem autorytarnym. Jak to możliwe, że przywódcy Unii Europejskiej nie mogą nic zrobić z dyktatorem we własnych szeregach? Jak ultrakonserwatywnemu Viktorowi Orbánowi udało się okiwać Unię Europejską? I co więcej, czy UE ma narzędzia, by zatrzymać Orbána na drodze do umocnienia dyktatury? Na te pytania odpowiada Michael Wech, reżyser arcyciekawego filmu dokumentalnego „Viktor Orbán kontra Europa”, emitowanego bezpłatnie na platformie VOD ARTE po polsku pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/099755-000-A/viktor-orban-kontra-europa/.

Gdy w 2011 roku Viktor Orbán chciał przejąć kontrolę nad węgierskimi mediami, w UE zawrzało: „Czy myśli pan, że prezydent Nixon uważał informacje o Watergate za wyważone? Czy uważa pan, że prezydent Bush uważał informacje o więzieniu Abu Ghraib za zrównoważone? Oczywiście, że nie! Dziennikarstwo musi być niewygodne dla polityków! To nieprzyjemne i czasem bolesne. Czy pan rozumie, że Europa powstała jako reakcja na totalitaryzm? Podstawą demokracji, podstawą wolności, jest wolność słowa. Żadna demokracja nie upadła z powodu nadmiaru wolności. Demokracje umierają, gdy ogranicza się wolność, panie Orbán!” – krzyczeli eurodeputowani na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego. Wówczas konflikt z Orbánem ujawnił zasadniczy błąd konstrukcyjny w planie budowy Unii. Okazało się, że komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding nie ma narzędzi, by powstrzymać premiera Węgier na drodze do dyktatury. – „Tylko obserwowaliśmy, z konsternacją i przerażeniem, że coś takiego jest możliwe w demokratycznym państwie prawa” – komentuje Reding.

Podobnie sprawy wyglądały, gdy w 2020 roku Węgry zablokowały alokację środków unijnych w oparciu o praworządność i swoim wetem pogrążyły UE w głębokim kryzysie, wymuszając rozmycie zasady praworządności. Powstaje zatem pytanie – to po co mamy Unię?

Film dokumentalny „Viktor Orbán kontra Europa” jest kroniką kryzysu w kwestii praworządności między Węgrami a Unią Europejską. Reżyser Michael Wech przygląda się rządom Victora Orbána, rozmawia z reprezentantami Unii Europejskiej, rzecznikiem prasowym węgierskiego premiera oraz przedstawicielami węgierskich mediów, którzy opowiadają o sytuacji mediów w tym kraju.

Film „Viktor Orbán kontra Europa” jest dostępny bezpłatnie do 21 marca pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/099755-000-A/viktor-orban-kontra-europa/

O ARTE po polsku

ARTE po polsku to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy ARTE TV: publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego. ARTE po polsku ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE po polsku, uruchomiona w listopadzie 2016 roku, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE TV – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE po polsku można oglądać na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *