Jak wyliczyć Wielkanoc

Jak wyliczyć Wielkanoc

Wielkanoc jest określana przez pełnię księżyca i zwykle ma miejsce w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Jak wyliczyć Wielkanoc, kiedy przypada Wielkanoc?

Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy nadchodzi Wielkanoc, wystarczy, że wykonasz następujące kroki.

Jak wyliczyć Wielkanoc?

  1. Trzeba zlokalizować datę pierwszej wiosennej pełni księżyca, musisz ją wyszukać. Można to osiągnąć za pomocą kalendarza księżycowego lub innych algorytmów, które podają fazy księżyca.
  2. Musisz ustalić, która data będzie w niedzielę po pełni księżyca. Data Wielkanocy jest w rzeczywistości oparta na wiosennej pełni księżyca – więc jeśli to wiesz, to tylko kwestia dodania 7 dni. Jeśli wynikiem tego jest niedziela, voila! – to twoja data wielkanocna. W przeciwnym razie śledź i dodaj jeszcze kilka dni, aż dojdziesz do niedzieli.

Powiedzmy, że pierwsza wiosenna pełnia księżyca wypada w 22 marca, to Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po tej dacie, czyli 29 marca (22 marca + 7 dni).

Przeczytaj także: Pomysły na wielkanocny salon – jak udekorować dom na święta?

Kiedy przypada Wielkanoc w 2023 roku?

Wielkanoc 2023 wypada 9 kwietnia, a następnego dnia lany poniedziałek. Oba te dni są dniami wolnymi od pracy, więc dostaniesz dzień wolny od pracy i szkoły.

Jak wyliczyć Wielkanoc
Wielkanoc 2023 kiedy wypada

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *