Tabletki

Mity o tabletce 72h po

Czym jest tabletka do 72h?  Jest to tak zwana antykoncepcja awaryjną- opóźnia moment jajeczkowania o 5 do 6 dni. Dzięki czemu plemnik nie może spotkać się z komórką jajową, a tym samym nie dochodzi do zapłodnienia. Tabletka opóźnia owulację już 3 dni przed jej wystąpieniem.

Należy najpewniej zacząć od  5 najpopularniejszych mitów na temat tabletki 7h po.

Mit numer 1

Najbardziej popularnym mitem jest to iż tabletka „dzień po”  to aborcja. Jest to argument przeciwników antykoncepcji. Tak naprawdę tabletka nie wpływa na trwającą już ciąże, nic ciąży nie zrobi jeśli doszło już do zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka. Tabletka posiada zadanie opóźnienia owulacji, by nie mogło dojść do zapłodnienia.

Mit numer 2

Kolejnym popularnym mitem przeciwników „tabletki po” jest to iż ta tabletka powoduje niepłodność. Ten typ antykoncepcji nie ma żadnego wpływu  na przyszłą płodność, dlatego ważne jest aby kobieta przy następnym cyklu stosować metodę mechaniczną. Hormony zawarte w tabletce mogą zmienić jednorazowo cykl kobiety. Przy następnym cyklu miesiączka powróci do swojej regularności.

Mit numer 3

Mitem jest to iż tabletka może wywołać poronienie istniejącej ciąży. Jest to błędne myślenie ponieważ nie wpływa ona ani na przebieg ciąży ani na życie płodu. Pigułka opóźnia tylko owulację.

Mit numer 4

Czwartym mitem jest to iż pigułka awaryjna powoduje uszkodzenie płodu. Nie ma żadnych dowodów naukowych na potwierdzenie tego iż pigułka może uszkodzić w jakikolwiek sposób płód.

Mit numer 5

Ostatnim już mitem jest to iż tabletka szkodzi zdowiu kobiety. Pigułka jest dobrez tolerowana przez organizm kobiety i w żaden sposób nie wpływa na zdrowie. Jednak może wywołać działania nieporządane np. nudności. Jednak powszechnie wiadomo iż każdy typ leków może wywołać skutki uboczne. Natomiast należy uważać bo jeśli do 3 h od zażycia tabletki wystąpią wymioty, to kobieta musi przyjąć kolejną tabletkę.

Jak każda kobieta może się łatwo przekonać tabletka „dzień po” nie jest taka straszna, ale jest lekiem więc nie można jej nadużywać. Nikt nie neguje zasadności pigułki w ekstremalnych przypadkach. Kobieta powinna jednak pamiętać o tym iż antykoncepcja awaryjna nie daje 100% skuteczności.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *