Pokój dla dziecka - czy sprawdzą się panele ścienne?
Dziecko

Pokój dla dziecka – czy sprawdzą się panele ścienne?

Dekorowanie pokoju dziecka nie jest łatwym zadaniem, choć z pewnością nie należy do nieprzyjemnych. Najważniejsze jest bezpieczeństwo najmniejszych domowników i ich upodobania. Jeśli szukasz inspiracji do pokoju dziecka, chcesz, aby wykończenie było nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne i praktyczne. Wypróbuj panele ścienne, które są doskonałą alternatywą dla tapet i farb.

W czasach PRL panele były typowym wykończeniem ścian, zwłaszcza w przedpokojach. Po upływie 30 lat, dzięki technologii, producenci oferują nowoczesne rozwiązania i materiały, które stanowią nie tylko estetyczną i trwałą opcję do wykańczania ścian, ale także dają możliwość uzyskania designerskich dekoracji. Przy urządzaniu pokoju swojej pociechy dobrze jednak kierować się jej upodobaniami, a nie swoim gustem. Najlepszy efekt to pokój, który podoba się dziecku, a nie rodzicom.

Farba, tapeta czy panele ścienne w pokoju dziecka?

Pokój dziecka to nie tylko miejsce do spania, nauki czy zabawy. To strefa jego prywatności, której potrzebuje tak samo jak dorośli. Jej funkcjonalność, komfort i wizualna aranżacja powinna uwzględniać jego potrzeby, upodobania i czas, jaki będzie spędzać w swoim pokoju – nie będzie to kilka minut, lecz wiele godzin. To również jest jego baza do kształtowania kreatywności, wyobraźni i planów, które z czasem jak samo dziecko – będą się zmieniać. I to w aranżacji także trzeba uwzględnić, zanim zdecydujesz się na trwałe rozwiązania. Użycie dziś słodkich kolorów farby czy tapety z dziecięcym motywem, za rok czy dwa lata straci swoją adekwatność i walor, zmuszając do kolejnego remontu.

Coraz mniej wiarygodne stają się też różnice kolorystyczne w wykończeniu pokojów dziewczynek i chłopców, gdzie wciąż jeszcze zaznacza się tendencyjny róż i niebieski. Dziś architekci proponują oryginalne zdobienia ścian, podkreślając indywidualny charakter pokoju. Jednym z takich rozwiązań są łatwe w montażu panele ścienne drewniane lub z płyty pilśniowej – MDF. Są świetną alternatywą dla kolorowych farb czy wzorzystych tapet. Ponieważ są uniwersalne, mają zastosowanie w każdym wnętrzu mieszkania, w każdej stylistyce, a różnorodność wzorów, materiałów i kolorów sprawia, że pasują zarówno do chłopięcych, jak i dziewczęcych pokoi. Ważną ich zaletą jest także to, że można je w każdej chwili zdemontować lub zmodyfikować kompozycję wykończenia bez potrzeby generalnego remontu.

Modne i nowoczesne ściany z paneli – sprawdź wzory w ofercie Dobre Dla Domu >>

Panele ścienne w dziecięcym pokoju – jakie wybrać?

1. Panele drewniane i panele MDF – żeby utrzymać estetyczny wygląd ścian i zachować ich czystość, szczególnie przy bardzo aktywnych i twórczych dzieciach, doskonale sprawdzą się inspirowane naturą panele drewniane. To również propozycja dla bardziej klasycznego wystroju. Różnorodnie wybarwione, wielogatunkowe (m. in. dąb, klon, sosna) i najłatwiejsze w utrzymaniu czystości sprawiają, że są świetną propozycją np. do pokoju chłopca. Posiadają dodatkowe właściwości termoizolacyjne, zapewniając wnętrzu ciszę, przytulność i ciepło. Dla dziewczynek propozycją mogą być elementy ściany z paneli ściennych MDF lub z rodzimych gatunków tj. olcha czy jesion, jakie uzupełnią pastelowe wnętrze, np. w stylu prowansalskim.

Minimalizm drewnianych paneli docenią także starsze dzieci, głównie nastolatki, którym mogą spodobać się geometryczne wzory z drewnianych płyt lub mozaiki z różnie wybarwionych paneli w postaci dekoru.

2. Dekoracyjne panele miękkie i strukturalne – wykończenia ścian tworzone z paneli są dobre dla dzieci w każdym wieku. Najmłodszych z pewnością zachwycą nowoczesne, wzorzyste panele 3D, architektoniczne czy gipsowe. Oferta jest bardzo bogata. Dodatkową opcją jest możliwość malowania tych paneli na żywe, zróżnicowane kolory.

Jaką dodatkową funkcję mogą pełnić panele ścienne w dziecięcym pokoju?

Jeśli dziecko dzieli pokój z rodzeństwem, panele ścienne można wykorzystać jako element dzielący go na dwie strefy. Analogicznie, panele mogą wyznaczać strefę do nauki, zabawy i spania. Szeroka oferta kształtów i bogata kolorystyka paneli strukturalnych sprawia, że mogą być unikalnym wykończeniem całej ściany, tworząc oryginalny wzór bądź pojedynczy, przestrzenny dekor.

Wszystkie rozwiązania najlepiej dopasowywać do zainteresowań dziecka, uwzględniając ich funkcjonalność i estetykę. W przeciwieństwie do nowoczesnych paneli strukturalnych, drewno jest ponadczasowe i bardzo przyjazne, zarówno w odbiorze, jak i w użytku. Dlatego jeśli szukasz pomysłów na aranżację pokoju czy to swojej pociechy, czy może salonu, kuchni, przedpokoju, sprawdź propozycje paneli ściennych prezentowanych na stronie Dobre Dla Domu.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za reklamowy produkt i nie pośredniczy w sprzedaży produktu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.