W pełni spersonalizowany krój, wyselekcjonowane materiały, zindywidualizowane detale – to główne cechy garniturów na miarę. Co powoduje, że ubrania szyte na miarę są prawdziwymi perełkami w garderobie? Jakie są zalety zamówienia marynarki i spodni u krawca? W jaki sposób przebiega proces tworzenia męskiego garnituru od podstaw? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.
Zamówienie garnituru na miarę – zalety
Jakie są zalety szycia męskiego garnituru od podstaw? Przede wszystkim, klient otrzymuje w pełni spersonalizowany produkt, dopasowany zarówno do wymiarów jego sylwetki, jak i do stylistycznych upodobań. Gotowy produkt jest w pełni unikalny – nie można znaleźć drugiego, takiego samego modelu w sklepie. Garnitur na miarę to idealne rozwiązanie nie tylko dla panów, którzy cenią sobie styl i wygodę, ale też dla mężczyzn o nietypowej budowie ciała, którzy nie są w stanie znaleźć idealnie skrojonego garnituru w sklepie. Garnitury uszyte na miarę są w stanie zatuszować niedoskonałości sylwetki, a nawet odrobinę odmłodzić osobę, która będzie je nosić.
Bespoke czy made to measure – jakie szycie na miarę wybrać?
Firmy oferujące szycie garniturów na miarę, przeżywają swój renesans. Jednak wybór krawca, któremu bez obaw można powierzyć wykonanie garnituru od podstaw, wcale nie jest takie proste. Są dwa podstawowe systemy szycia na miarę: made to measure i bespoke. Czym się różnią? Bespoke to szycie od podstaw, przez krawca. Ten proces jest zwykle kosztowny i czasochłonny, za to rezultaty, w większości oszałamiające. Wykonanie garnituru metodą bespoke pozwala otrzymać ubranie w pełni dopasowane do wszelkich niuansów sylwetki konkretnej osoby.
Z kolei w technice made to measure, używane są gotowe szablony, stworzone wcześniej przez szwalnię. Jest to więc tzw. szycie półmiarowe. Przy tego rodzaju szyciu, przymiarki są ograniczone do minimum, a czas skrojenia całego garnituru, dużo krótszy niż w przypadku systemu bespoke. Co ważne, koszt wykonania takiego garnituru, jest niewiele wyższy od kupienia gotowego produktu w sklepie. Lancerto, oprócz gotowych garniturów na różne okazje: https://www.lancerto.com/kolekcje/garnitury.html, oferuje również możliwość uszycia garnituru na miarę, metodą made to measure. To idealna opcja dla panów, którzy chcą mieć produkt w pełni spersonalizowany i dopasowany do swojej sylwetki.
Szycie na miarę krok po kroku
Proces szycia garnituru na miarę, zwykle obejmuje co najmniej trzy przymiarki, jednak może być ich również więcej – wszystko zależy od zasad panujących w danej pracowni. Warto zaznaczyć, że to właśnie trzy przymiarki są gwarancją późniejszego otrzymania garnituru w pełni dopasowanego do sylwetki. Na pierwszym spotkaniu, zwykle są ustalane szczegóły dotyczące projektu. Krawiec zbiera informacje na temat pożądanego przez klienta kroju, rodzaju materiału, a także zdejmuje miarę z klienta. Przez następne półtora tygodnia, krawiec przygotowuje marynarkę w okrojonej wersji, po czym odbywa się kolejne spotkanie z klientem. Tym razem, klient będzie mógł przymierzyć to, co zostało już wykonane przez krawca, czyli bazę garnituru, pozbawioną rękawów i kołnierza. Takie działania, umożliwią sprawdzenie, czy miary zostały prawidłowo pobrane i pozwolą nanieść ewentualne korekty.
Kolejne dwa tygodnie, to nic innego, jak rozłożenie poszczególnych części marynarki na czynniki pierwsze i ponowne zszycie. To właśnie wtedy powstają kieszenie, klapy, wszywana jest podszewka i wykańczane wnętrze całego ubioru. Kolejny etap pracy to druga przymiarka garnituru. Zwykle są już wtedy gotowe spodnie, klient je przymierza, by sprawdzić, czy długość jest odpowiednia. Warto więc, żeby zabrał ze sobą buty, które zamierza nosić do garnituru, dzięki temu będzie łatwiej zweryfikować długość spodni. Po kolejnym tygodniu pracy, czas na trzecią przymiarkę. Marynarka powinna mieć już wszyte rękawy, dzięki czemu klient może się upewnić czy krój oby na pewno spełnia jego oczekiwania. Najlepiej, żeby podczas przymiarki miał na sobie koszulę, którą zamierza nosić do garnituru. Na tym etapie, krawcowi pozostaje jedynie wykończenie ubioru – obszycie dziurek i ręczne cięcie. Po kilku dniach, garnitur powinien być gotowy do odbioru.