Projektujesz swój ogród? 3 rozwiązania, które powinieneś znać!

Projektujesz swój ogród? 3 rozwiązania, które powinieneś znać!

Modne, nowoczesne i ekologiczne zarazem ogrody wcale nie wymagają dużego nakładu pracy i pieniędzy. Wystarczy tylko kreatywne podejście i umiejętny wybór praktycznych rozwiązań. Przedstawiamy 3 rozwiązania, dzięki którym stworzysz ogród wyjątkowy – dekoracyjny i w zgodzie z naturą.

Przetwarzanie różnego rodzaju starych przedmiotów i nadawanie im nowych funkcji to coraz częściej praktykowany trend. Dzięki recyclingowi dbamy o środowisko, ale możemy też zaoszczędzić sporo pieniędzy. Do tego dochodzą jeszcze bardzo kreatywne pomysły na aranżację, zarówno naszego domu, jak i ogrodu. We współczesnej aranżacji terenów zielonych stosowanie ekologicznych rozwiązań jest bardzo cenione – mówi pracownik firmy geoproduct.pl.

Eko kratka zamiast kostki brukowej

Doskonałą alternatywą dla kostki brukowej, płyt ażurowych lub chodnikowych, a także innych rodzajów nawierzchni utwardzonej, jest tak zwana nawierzchnia biologicznie czynna, a więc w pełni przepuszczająca wodę i stanowiąca ekologiczne rozwiązanie dla naszego ogrodu. Za pomocą tak zwanej metody wtykowej łączone są poszczególne panele, które tworzą jednolitą, naturalną nawierzchnię, a po zastosowaniu odpowiedniego wypełnienia stają się praktycznie niewidoczne.

Charakteryzuje je pełna wodoprzepuszczalność, co oznacza, że opady całkowicie przenikają do gruntu, zapewniając tym samym odpowiedni poziom wód gruntowych i zapobiegając powodziom. Eko kratka to rozwiązanie w pełni korzystne dla otaczającej nas natury, a dodatkowo niepodatne na zmiany warunków atmosferycznych czy upływ czasu. Produkowane jest z tworzywa pochodzącego w 100% z recyclingu i zapewnia naturalny charakter zagospodarowanej nawierzchni.

Ekologiczne obrzeża ogrodowe

Ciężkie, betonowe krawężniki, a także drewniane płoty i palisady powoli ustępują miejsca ekologicznym i estetycznym zarazem obrzeżom ogrodowym wykańczającym nawierzchnię z granitu, kostki brukowej czy oddzielającym ścieżki i ogrodową roślinność od trawnika. Dzięki dużej różnorodności wypełnień można stworzyć bardzo oryginalną aranżację ogrodu.

Ekologiczne obrzeża ogrodowe produkowane są z materiału, który w 100% pochodzi z surowców wtórnych, a to z kolei oznacza, że jest zupełnie nieszkodliwy dla gleby, trawy, roślinności i wód gruntowych. Obrzeża mogą występować w różnych wysokościach, można je także układać w dowolnych kształtach, co daje nieograniczone zastosowanie w aranżacji terenów zielonych – mówi pracownik firmy geoproduct.pl.

Meble z drewnianych palet

Idea recyclingu bardzo dobrze sprawdza się również w przypadku samodzielnego tworzenia mebli ogrodowych. Dzięki drewnianym paletom możemy wykreować bardzo unikalne i ekologiczne zarazem rozwiązania, które idealnie wkomponują się w otoczenie naszego przydomowego ogródka. Samodzielnie wykonane meble dają duże możliwości aranżacyjne – można je z powodzeniem zastosować w ogrodach inspirowanych wieloma stylami. Drewniane palety można wykorzystać także do stworzenia unikatowego tarasu. Jeszcze innym rozwiązaniem może być samodzielne wykonanie funkcjonalnego leżaka, kanapy lub nawet huśtawki. Odrestaurowanie zużytych palet i zastosowanie ich w ogrodzie to doskonały pomysł na ekologiczne i bardzo oryginalne dekoracje.

Ekologiczne rozwiązania cieszą się obecnie dużą popularnością. Trend ten zaobserwować można również w aranżacji terenów zielonych. W styl eko bardzo dobrze wpisuje się recycling, a więc nadawanie nowej funkcji przedmiotom używanym już wcześniej. W nowoczesnym i funkcjonalnym zarazem ogrodzie warto postawić na ekologiczne rozwiązania w postaci nawierzchni, obrzeży czy nawet samodzielnie wykonanych mebli.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *