Puszące się włosy

Puszące się włosy – skuteczne sposoby na puszenie się włosów

Puszące się włosy mogą być trudne do ujarzmienia, ale nie jest to niemożliwe. Puszenie się jest spowodowane suchymi włosami, którym brakuje nawilżenia. Jak na złość, wilgotna, mokra pogoda zwykle pogarsza kędzierzawe włosy. Może być to frustrujące ponieważ nie ma możliwości kontroli naszych włosów a do tego, ciężko jest się cieszyć wybraną przez nas fryzurą.

Dlaczego Twoje włosy się puszą?

Długie włosy z tendencją do puszenia się, potrafią zepsuć niejedno wyjście. Osoby posiadające takie włosy, wiedzą doskonale z czym wiąże się wysoka wilgotność w powietrzu danego dnia. Ludzkie włosy są niezwykle wrażliwe na taką pogodę – proste włosy stają się falujące, a kręcone stają się nazbyt puszyste. Ale dlaczego tak się dzieje?

Naukowa odpowiedź jest taka, że struktura chemiczna włosów sprawia, że są one bardzo podatne na zmiany ilości wodoru w powietrzu. Włosy składają się z wiązek białek keratynowych, które mogą wiązać się z wodorem i osłabiać go – co oznacza, że w wilgotny dzień pasmo włosów może generować większą liczbę wiązań. O wiele prostszym wyjaśnieniem jest to, że kiedy włosy są zniszczone lub suche, zewnętrzna warstwa włosa (łuska) zaczyna się otwierać, umożliwiając przenikanie wilgoci i pęcznienie pasm włosów. To właśnie sprawia, że dana fryzura przybiera niekontrolowaną objętość.

Kilka sposobów na puszące się włosy.

Niecierpliwość w przypadku puszących się włosów jest zrozumiała, większość osób chciałaby natychmiast widzieć poprawę w kondycji włosów. Jest to jednak ciężkie do wykonania. W przypadku takich włosów, należy uzbroić się w cierpliwość i powoli dążyć do upragnionych efektów. Najlepszym sposobem do ujarzmienia puszących się włosów jest po prostu temu zapobiec. A oto kilka wskazówek jak to osiągnąć:

Podcięcie końcówek

Podcinanie suchych i rozdwojonych końcówek to jeden z najlepszych sposobów radzenia sobie z puszącymi się włosami. Dzieje się tak, ponieważ rozdwojone końcówki mogą przemieszczać się w górę mieszków włosowych i powodować jeszcze większe uszkodzenia, a co za tym idzie – puszenie. Oczywiście nie jest to permanentne rozwiązanie. Podcinanie końcówek należy wykonywać regularnie, aby jak najdłużej utrzymać włosy w dobrej kondycji.

Odpowiedni wybór szamponu

Wiele szamponów zawiera składniki, które z czasem mogą wysuszać włosy. Upewnij się, że wybierasz szampony ze składnikami nawilżającymi, takimi jak gliceryna, masło shea, olejek arganowy i inne nawilżające środki, które pomagają odżywić włosy i zapobiegają elektryzowaniu się.

Nie oszczędzaj na odżywce

Odżywianie włosów jest bardzo ważne, jeśli chcesz walczyć z puszącymi się włosami. Używanie dobrej odżywki do włosów pomaga zachować im naturalną wilgoć i ochronę po gorącej wodzie. Jeżeli wybrana przez Ciebie odżywka nie pomaga spróbuj porzucić szampon i używać wyłącznie odżywki co drugie mycie, a być może będzie to idealne rozwiązanie dla Ciebie.

Zainwestuj w ręcznik lub chustę do włosów z mikrofibry

Ręczniki lub chusty z mikrofibry są bardzo delikatne dla włosów. Ta lekka tkanina może wysuszyć włosy – bez problemu, a jednocześnie powoduje mniej uszkodzeń niż tradycyjny bawełniany ręcznik kąpielowy.

Unikaj szczotkowania włosów przed i po suszeniu

Mokre włosy są delikatniejsze i bardziej podatne na czynniki zewnętrze. Traktowanie ich szczotką od razu po wyjściu spod prysznica jest błędem. Szczotkowanie włosów w tym czasie może spowodować ich strzępienie, a ostatecznie puszenie się. Palcami delikatnie rozdzielaj włosy podczas suszenia.

Pozwól włosom podeschnąć przed suszeniem i zmniejsz temperaturę

Takie postępowanie może mieć ogromne znaczenie dla twoich włosów, ponieważ pomaga wyschnąć pasmom bez wysokiej temperatury. Nie zapomnij również, o trzymaniu suszarki w odległości co najmniej 20 cm od głowy i pamiętaj o poruszaniu nią, aby zapobiec przegrzaniu niektórych sekcji. Oprócz tego, postaraj się aby temperatura nawiewu nie była zbyt wysoka. Chłodne powietrze wolniej suszy, ale za to włosy są znacznie zdrowsze.

Pomyśl o jedwabnej poszewce na poduszkę

Zamiana bawełnianej poszewki na jedwabną poszewkę na poduszkę sprawi, że Twoje włosy będą swobodnie spływać po tkaninie podczas snu i nie będą się o nią zaczepiać. Dzięki temu ograniczysz czynniki sprawiające uszkodzenie powierzchni włosa.

Spróbuj nakładać olej na włosy

Naturalne oleje domykają strukturę włosa, dzięki czemu są one przyjemne w dotyku i naturalnie się błyszczą. Regularne olejowanie poprawi kondycję Twoich włosów przez co wygładzą się i przestaną się puszyć. Niektóre kosmetyki zawierają mieszankę olejów przeznaczonych do włosów.

Pozbądź się kosmetyków na bazie alkoholu

Usunięcie produktów zawierających alkohol z arsenału do stylizacji włosów, takich jak lakier do włosów, może pomóc w ujarzmieniu puszenia się włosów. Dzieje się tak dlatego, że alkohol może bardzo wysuszać włosy.

Puszące się włosy
Puszące się włosy – skuteczne sposoby na puszenie się włosów

Czy można trwale pozbyć się puszących się włosów?

To zależy od powodu puszenia się włosów. Niektóre włosy puszą się ponieważ są przesuszone i zniszczone. Poprawna pielęgnacja włosa może zapobiec zniszczeniu przez co nie będą się więcej puszyć. Czasami jednak może to wynikać z Twoich genów lub środowiska, w którym żyjesz. Jeżeli mieszkasz w naturalnie wilgotnym miejscu i masz naturalną tendencję do puszących się włosów – może być to trudniejsze lub niemożliwe do permanentnego wyeliminowania.

Więcej wskazówek znajdziesz tu: https://trena.pl/blog/najlepsze-sposoby-na-puszenie-sie-wlosow/

Materiał partnera.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *