Torba czy plecak – co lepiej sprawdzi się w szkole i na uczelni
Moda

Torba czy plecak – co lepiej sprawdzi się w szkole i na uczelni

Lekcje w szkole lub wykłady i ćwiczenia na uczelni – niezależnie od tego, na jakim etapie edukacji jesteś, zapewne każdego dnia musisz dźwigać na plecach lub ramionach kilogramy wiedzy. Podręczniki, zeszyty, notatniki, kserówki – wszystko to waży niemało. Konieczny jest więc wybór odpowiedniego akcesorium do przenoszenia niezbędnych pomocy naukowych. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę pod kątem zdrowotnym i jaki model plecaka lub torby wybrać.

Po pierwsze ZDROWIE

Nie jest tajemnicą, że kilogramy książek dźwigane każdego dnia w torbie lub plecaku, mają spory wpływ na Twój kręgosłup. To, jaką postawę utrzymujesz podczas chodzenia i siedzenia, a także jakim torturom musisz poddawać swoje plecy (wiemy – zawartość torby czy plecaka nie zawsze zależy od ciebie), ma bezpośredni wpływ na stan Twojego kręgosłupa, co zapewne czasem możesz dotkliwie odczuć. Z ortopedycznego punktu widzenia najzdrowszy dla Twoich pleców jest plecak, ponieważ ciężar rozkłada się równomiernie na dwa ramiona. Zmniejsza to ryzyko nadmiernego wykrzywiania się kręgosłupa na jedną ze stron.

Uwaga! Nawet najlepszy plecak noszony na jednym ramieniu nie sprawi, że ryzyko wad postawy się zmniejszy. Jeśli wybierzesz plecak jako sposób przenoszenia książek i zeszytów, pamiętaj, aby nosić go zawsze na obu ramionach!

Jeśli jesteś przyzwyczajona do noszenia torby, możesz zastosować kilka prostych trików, aby zmniejszyć ryzyko wad postawy. Oto nasze wskazówki:

  • Noś torbę naprzemiennie – raz na lewym, raz na prawym ramieniu.
  • Jeśli masz torbę z długim paskiem, zakładaj ją przez ramię nas skos.
  • Staraj się nie stawiać zbyt dużych kroków i nie biegać, aby nie obciążać kręgosłupa.
  • Wybieraj torby, które same w sobie nie ważą zbyt dużo – ciężar torby wraz z zawartością nie powinien przekraczać 2kg.

Po drugie PRAGMATYZM

Niezależnie od tego, czy wybierasz torbę, czy plecak, powinnaś sprawdzić, czy zmieścisz do środka książki i zeszyty w formacie A4. To jeden z najpopularniejszych rozmiarów pomocy naukowych i artykułów papierniczych. Jeśli nosisz przy sobie laptop lub tablet, również sprawdź, czy zmieści się do wnętrza (najlepiej razem z pokrowcem). Producenci akcesoriów oferują także modele wyposażone w specjalne uchwyty i zapięcia do sprzętów elektronicznych.

Warto zwrócić też uwagę na modele usztywniane o regularnych, prostokątnych kształtach. Jeśli wybierzesz duży plecach w formie worka lub torebkę à la kuferek, mogą one nie być zbyt funkcjonalne.

Po trzecie STYL

Całe szczęście, w dzisiejszych czasach nie musisz ograniczać się do typowych, szkolnych tornistrów, czy sportowych toreb lub plecaków w smutnych kolorach. Zarówno torebki, jak i plecaki dostępne są w wielu rozmiarach, fasonach, kolorach i wzorach. I – co najważniejsze – jedne i drugie są tak samo modne! Możemy nawet pokusić się o stwierdzenie, że plecaki przeżywają teraz ponownie złote czasy! Możesz wybierać spośród modeli sportowych i eleganckich, gładkich i wzorzystych, skórzanych i wykonanych z różnego rodzaju tkanin. Są obecne zarówno w kolekcjach najpopularniejszych sieciówek, jak i znanych projektantów.

Podsumowując – niezależnie od tego, czy wybierzesz torbę, czy plecak, możesz wyglądać równie stylowo. Pamiętaj tylko o aspektach zdrowotnych i stosuj się do opisanych przez nas wskazówek.

Źródło: spartoo.pl

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments