7 sposobów aby dziecko spało dłużej

7 sposobów aby dziecko spało dłużej

Chyba większość z Was z autopsji zna problem wczesnego wstawania dziecka. Może nasz problem nie jest tak duży, jak innych osób, to jednak szukamy sposobu, aby dziecko spało jak najdłużej. Jeśli Wasze dziecko lubi pospać, to możecie skończyć czytanie tego wpisu właśnie w tym miejscu 🙂

Naszym problemem jest przede wszystkim to, że maluch uwielbia spać w tygodniu jak musi iść do przedszkola i wcześniej jak o 9 nie wstaje. Ale za to jak usłyszy słowo weekend to każda sobota i niedziela wstaje najpóźniej o godzinie 7 rano 🙂 Czy Wy również spotkaliście się z takim problemem?

Wiemy, że niektórzy z Was zmuszeni są wstawać o godzinie 4-5 rano… i to jest już „tragedia” ale, może któryś z naszych sposób i pomysłów sprawdzi się przy Waszych pociechach. Oczywiście nie dajemy na nie gwarancji, jednak zawsze warto spróbować 🙂

Sposoby aby dziecko spało dłużej

Te pomysły nie są poparte naukowymi badaniami, ale kto wie…

#1 zaciemnienie pokoju

Im ciemniej w pokoju tym lepiej, przecież my sami nie lubimy spać kiedy jest jasno. Ma to też związek z wydzielaniem się melatoniny. Proponuję w pokoju założyć ciemne rolety, żaluzje albo kupić zasłony nieprzepuszczające światła.

#2 zasypia z osobą, z którą spędza mniej czasu

Jeśli Wasze dziecko nadal zasypia w obecności jednego z rodziców, to spróbujcie aby zasypiało z tym rodzicem, z którym w ciagu dnia spędza mniej czasu. Dzięki temu kiedy obudzi się w nocy, nie będzie próbowało szukać tego, do którego jest bardziej przywiązane.

#3 wyeliminujcie drzemki w ciągu dnia

Nie zawsze da się to tak prosto zrobić. Niektóre przedszkola mają obowiązkową przerwę na odpoczynek, podczas której dziecko odpoczywa i zasypia. Jeśli jednak jest z Wami to nie nalegajcie, aby koniecznie spało w ciągu dnia.

#4 właściwy posiłek przed snem

Bardzo ważne jest aby przed snem podać dziecku właściwy, dobrze dobrany posiłek. Przede wszystkim powinien on być lekko strawny, aby dziecko spokojnie zasnęło. Powinniśmy też zadbać o to, aby posiłek nasycił dziecko na dłuższy czas. Możecie być pewni, że jeśli rano poczuje głód to z pewnością od razu wstanie i przybiegnie pod pretekstem „mamo/tato jestem głodny”, „jeść”.

#5 pokoik dla dziecka

Aby dziecko nie budziło się w nocy powinniśmy zadbać o to, aby dobrze się czuł w miejscu, w którym śpi i spędza czas. Takie niewiele znaczące detale – łóżeczka, dywanik, naklejki –  sprawią, że będzie miało spokojny sen.

#6 wprowadź rytm dnia

Ważne jest aby dziecko miało swój jeden rytm dnia. Jeśli decydujemy się kłaść dziecko spać o 21 to starajmy się robić tak każdego dnia.

#7 zabierz dziecka na drzemkę do siebie

Jest to bardzo ryzykowne, bo możesz przyzwyczaić dziecko do wspólnego spania w Waszym łóżku. Ale jeśli dziecko obudzi się wcześniej, zabierz je, połóż obok siebie i mocno przytul. Jest bardzo duża szansa, ze zaśnie razem z Wami.

 

Ten wpis powstał dla osób, które mają problem z tym, że dziecko bardzo wcześnie wstaje. Jeśli jednak lubisz pospać chwilę dłużej, a dziecko jest rannym skowronkiem, to każdy sposób będzie dobry na dodatkową godzinę, może dwie snu.  Jeśli jednak Ci to nie przeszkadza to super.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *