Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

Postanowiliśmy zamienić pokój gościnny na pokój dla 4-latka. Czeka nas spore wyzwanie, chyba jednym z podstawowych mebli w pokoju maluszka jest łóżeczko dla dziecka. Wyspane dziecko, to niemarudzące dziecko, a co za tym idzie szczęścili rodzice. Udało mi się zebrać kilka cennych wskazówek i porad w jaki sposób dobrać odpowiednie łóżeczki.

Jak się jednak okazuje, zdecydowanie największe trudności sprawia dobranie odpowiedniego dla dziecka łóżka. Z jakiego powodu jest to tak ważne, a także, jak wybrać łóżko dla dziecka, aby mogło bezpiecznie z niego korzystać?

Dlaczego odpowiednie łóżko jest tak ważne?

Zanim jednak przejdzie się do tego, czym się powinni kierować rodzice podczas wybierania dziecięcego łóżka, najpierw warto sobie zadać inne pytanie, czyli z jakiego powodu jest to w ogóle tak ważny proces.

Każdy doskonale wie, jak ważna jest wygoda podczas spania. Z tego powodu dorosłe osoby kupują dla siebie odpowiednio miękkie materace o poprawnej wielkości. Na tym można by zakończyć wybieranie łóżka dla osoby dorosłej, lecz dziecko potrzebuje zdecydowanie czegoś więcej. Przede wszystkim zauważyć trzeba to, że dzieci znacznie szybciej łóżka niszczą, ponieważ są one dla nich nie tylko miejscem do spania, lecz także do zabawy.

Dodatkowo warto mieć na uwadze, że dziecko może nie chcieć spać w swoim łóżku, dlatego powinno ono być na tyle atrakcyjne wizualnie, aby malec chciał do niego chodzić. Więc oprócz samego łóżeczka w naszym „byłym” pokoju gościnnym na ścianie pojawią się naklejki, stolik dziecięcy, nowy atrakcyjny dywanik dla dziecka i pojemna szafa na ubranka. Ale o tym już przeczytacie w kolejnym wpisie….

Jak się powinno wybierać łóżko dla dziecka?

Podstawową, jeśli chodzi o wybieranie łóżka dla dziecka, jest oczywiście dobranie jego poprawnej wielkości. W tym wypadku nie ma jednego polecanego wymiaru, ponieważ wielkość łóżka powinno się dobierać do wieku, a co za tym idzie, do wzrostu dziecka. Bardzo popularne jest łóżeczko rosnące razem z dzieckiem, takie którego długość można zwiększać wraz ze wzrostem dziecka. Tutaj jedno z takich łóżeczek -> LINK

Łóżeczko rosnące - IKEA
fot. screen ikea.pl, Łóżeczko rosnące – IKEA

Jednak na takie się nie zdecydowaliśmy z kilku powodów:

  • w takich łóżeczkach brak skrzyni do przechowywania np. zapasowej pościeli
  • w naszym wypadku dość niskie zabezpieczenie zapobiegające wypadnięcie dziecka. – nasz pociecha mega wierci się w łóżku.
  • cena tego łóżeczka jest dość wysoka, ponad 550 PLN a jak przeczytaliście dziecko dość mocno niszczy łóżko, więc za jakiś czas lepiej zakupić nowe. Nam udało się kupić nasze łóżeczka za niecałe 350 PLN – LINK
Łóżeczko dla dziecka
Łóżeczko dla dziecka
Łóżeczko dla dziecka
Drewniane łóżeczko do pokoju dziecka

Dobrym pomysłem jest także przyjrzenie się temu, jak praktyczne i funkcjonalne jest dane łóżko. Warto więc wybierać takie modele, które po pierwsze będą miały skrzynie do przechowywania pościeli, a także specjalną szufladę, w której dziecko będzie mogło trzymać swoje zabawki. W naszym wypadku zdecydowaliśmy się tylko i wyłącznie na szufladę. Wyobrażacie sobie jak w inny sposób pomieścić zabawki i wszystkie rzeczy dziecka? My nie 🙂

Na sam koniec warto się przejrzeć temu, jak wykonane będzie dane łóżko. Poleca się przede wszystkim trwałe i mocne materiały, które ze względów bezpieczeństwa nie będą pokryte toksycznymi lakierami i farbami. Mimo wszystko w naszym przypadku wybraliśmy łóżeczko białe, najbardziej uniwersalne, bo zawsze takie łóżeczko możemy przyozdobić naklejkami. Jednak wybór odpowiednich naklejek to już temat na osobny wpis…

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *