Cztery sposoby na spędzanie czasu z dzieckiem

Cztery sposoby na spędzanie czasu z dzieckiem

Praca z domu czyli „home office” brzmi jak spełnienie marzeń każdego rodzica, jednak problem pojawia się w momencie kiedy zamknięte zostają również szkoły. O ile w przypadku dziecka w wieku szkolnym sprawa nie jest skomplikowana. Uczniowie dostają ze szkoły ćwiczenia do wykonania, o tyle jeśli po domu biega znacznie mniejsza pociecha, praca zdalna wydaje się niemożliwa.

W tym wpisie podpowiemy Wam jak zagospodarować czas dzieciom, aby połączyć naukę z dobrą zabawą. A na końcu będzie tez coś dla rodziców 🙂

#1 Rozwijamy umiejętności manualne

Masa solna

Każdy maluch uwielbia zabawy manualne. I tutaj przychodzi nam z pomocą „masa solna„. Dziecko lepiące figurki, kształty z masy solnej, rozwija nie tylko swoje umiejętności manualne, ale również twórcze myślenie, komponowanie kształtów, dopasowanie kolorów czy wyostrza zmysł estetyki.

Masę solną możemy kupić w internecie, ale również przygotować w domu. Poniżej przepis na  masę solną.

Składniki

  • 2 szklanki mąki
  • 1/2 szklanki soli
  • 3/4 szklanki wody
  • 1 łyżeczka oleju
  • barwniki spożywcze (albo np. papryka w proszku, kurkuma, czarny pieprz).

Przepis na masę solną

  1. W misce mieszamy mąkę z solą, dolewamy olej i porcjami wodę. Całość wyrabiamy. Ciasto powinno mieć konsystencję ciasta na makaron. Jeśli będzie zbyt gęste dodajemy odrobinę więcej wody, jeśli zbyt wodniste odrobinę mąki.
  2. Ciasto dzielimy na porcje i do każdej dodajemy różne barwniki spożywcze albo przyprawy aby zabarwić je na różne kolory.

Do zabawy taką masą solną możemy dziecku dać akcesoria kuchenne np. foremki. A jeśli spodobają się Wam jego dzieła, możecie wypiec kształty w piekarniku w celu ich utrwalenia. Pieczemy ok. 55 minut w temperaturze 140 st. C

#2 Rozwijamy umiejętności komponowania barw

Nauka angielskiego

Kolorowanki dla dziecka to idealny sposób, aby nauczyć naszego malucha łączenia poszczególnych barw oraz nauczyć go rozróżniania barw. Dodatkowo kolorowanki pozwalają poznać różne technik plastyczne jak również rozwijają zdolności manualne.

Dziecko łącząc kontury obrazka rozwija nie tylko swoje zdolności manualne, ale również uczy się estetyki i dokładności. 

Musimy jednak pamiętać, że nie chodzi tutaj o zwracanie dziecku uwagi, że wyjechało poza obrys, gdzieś czegoś nie domalowało czy pomalowało złym kolorem. Następnym razem być może pomaluje już właściwym kolorem. Nie możemy wtedy zapomnieć o pochwale, aby dać mu do zrozumienia, że jest to właściwy wybór.

I właśnie… kupując książeczki z kolorowankami po wymalowaniu wszystkich obrazków książeczka jest do wyrzucenia. Dziecko nie ma szansy na poprawienie swojego obrazka. Dużo lepszym sposobem jest wydrukowanie obrysów obrazków wprost z internetu. Stron z takimi obrazkami jest wiele. Poniżej kilka z nich:

Polecamy  e-kolorowanki.eu

Polecamy „Topcoloringpages.net

#3 Ćwiczymy umysł w każdym wieku

Cztery sposoby na spędzanie czasu z dzieckiem

Puzzle to nie tylko świetna rozrywka dla osób w różnym wieku, ale to świetny sposób na kształtowanie swojego umysłu. Podczas układania puzzli, jak pokazały badania pracują obydwie półkule mózgu.  Układanie puzzli rozwija zarówno umiejętności logicznego myślenia, dopasowania kształtów, ale również wymagają od nas logicznego myślenia i bardzo dużo wyobraźni. 

Dla naszego malucha to będzie idealny sposób na rozwijanie tych wszystkich umiejętności i co więcej dzięki puzzlom możemy zainteresować go poznawaniem nowych rzeczy. Obrazki zamieszczone na puzzlach mogą wywołać u niego spore zainteresowanie i chęć poznania. Nie możemy bać się odpowiadania na jego pytania.

Ważne jest również odpowiednie dopasowanie puzzli do wieku dziecka. Jeśli wybierzemy zbyt trudne puzzle, ze zbyt dużą liczbą kawałków – wywołamy u niego zniechęcenie, frustrację.

#4 Nauka angielskiego

Nauka angielskiego

Dzieci uwielbiają bajki, ulubieni bohaterowie „Psiego patrolu” czy „Świnka Peppa” w kolorowych aranżacjach to coś od czego nie potrafią oderwać wzroku. Nie ważne jest czy jeden i ten sam odcinek będzie leciał drugi, trzeci czy dziesiąty raz. Bajka będzie tak samo interesująca. 

Mózg człowieka działa na zasadzie zapamiętywania różnych powtarzalnych zjawisk, zdarzeń, słów. Tak więc włączenie dziecku kreskówki po angielsku spowoduje przyswojenie przez niego angielskich zwrotów oraz słów. Nie powinniśmy się martwić tym, że niewiele zrozumie. Dla takiego malucha wystarczy sam obraz. Za jego pomocą poznaje sytuacje w bajce. 

Niektórym wyda się ten sposób zupełnie bezsensu, ale nie wiem czy wiecie, że w mózg człowieka znacznie lepiej przyswaja wiedzę w momencie pozytywnych emocji – a takie będą wtedy kiedy dziecko będzie robiło to co lubi – więc bajki to idealne rozwiązanie!

A teraz coś dla rodzica…

Czas dziecku już zorganizowaliśmy, teraz pora na nas. W telewizji nie ma co oglądać – same powtórki, większość książek przeczytana i kolejny raz musimy znaleźć budżet na nową pozycję w naszej biblioteczce. Wcale nie…

Warto spróbować szczęście w konkursach i loteriach w internecie – bo kto wie, może uda nam się wygrać nową książkę, puzzle czy inne gadżety. Na udział w tych konkursach wystarczy kilka minut, a mamy szansę na wygraną.

Materiał powstał we współpracy z Partnerem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *