Emmanuelle i francuskie kino erotyczne w ARTE.tv

Emmanuelle i francuskie kino erotyczne w ARTE.tv

Obejrzały go miliony osób na całym świecie, a Sylvia Kristel w ciągu jednej nocy stała się ikoną wyzwolonej kobiety i symbolem seksu równym Bardot i Monore. „Emmanuelle” zapoczątkowała złoty wiek filmów erotycznych w czasach rewolucji seksualnej i choć zaczarowany okres zakończył się wraz z dekadą, estetyka „Emmanuelle” przetrwała do dziś. Film dokumentalny „Emmanuelle. Francuskie kino erotyczne” można obejrzeć za darmo na platformie VOD ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/videos/094507-000-A/emmanuelle/.    

W 1974 roku, we Francji, gdzie mimo maja ’68 nadal panowała bardzo silna konserwatywna moralność uniemożliwiająca wielu kobietom prowadzenie satysfakcjonującego życia seksualnego, niespodziewanie uderzył (erotyczny) piorun: „Emmanuelle”. Film ten wywołał głośny skandal w świecie wciśniętym w gorset moralności i religii. Wyświetlano go 12 lat na Polach Elizejskich, a dla wielu był obrazem rozkoszy, wolności, zmysłowości i najdłuższą pieszczotą w kinie francuskim. Nie ulega wątpliwości, że zapoczątkował wielkie zmiany w myśleniu kobiet o swoim ciele i seksualności. 

Niestety uwalniając kobiety z kajdan seksualnego konserwatyzmu, Sylvia Kristel podpisała na siebie wyrok. Podobnie jak Maria Schneider, bohaterka „Ostatniego tanga w Paryżu” Bertolucciego, tytułowa aktorka „Emmanuelle” została zakładnikiem swojego seksapilu i wciągnięta w spiralę kina erotycznego. Zmarła w 2012 roku w całkowitej samotności, pozostaje jednak artystką, która bardziej niż inne przyczyniły się do seksualnej emancypacji kobiet, czyniąc to z elegancją i naturalnością nie do pomyślenia we współczesnym, zalanym przez pornografię świecie. 

Film „Emmanuelle. Francuskie kino erotyczne” jest dostępny bezpłatnie do 24 sierpnia pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/094507-000-A/emmanuelle/.

O ARTE.tv
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej. 
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce. 
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *