Gra planszowa Carcassonne

Gra planszowa Carcassonne

Gra planszowa Carcassonne to klasyka dla każdego stratega. Jej akcja rozgrywa się w realiach średniowiecznego, francuskiego miasta Carcassonne. Gra bije rekordy popularności już od piętnastu lat. Wielokrotnie nagradzana w kategorii gry rodzinne.

Nowa odsłona gry to fajna grafika i nieco poprawiona instrukcja. Skuszona świetnymi opiniami postanowiłam zakupić Carcassonne i przekonałam się, że to naprawdę rewelacyjna planszówka. Trzeba przyznać, że gry planszowe to świetna rozrywka dla całej rodziny i możliwość wspólnego spędzania czasu z dzieckiem.

Gra planszowa Carcassonne – zawartość pudełka

W pudełku znajdziemy instrukcję, 72 żetony, 1 tor punktacji i 45 pionków w 5 kolorach. Żetony przedstawiają fragmenty średniowiecznych miast, dróg i łąk, a także pionki-postacie mnichów, rycerzy, złodziei i farmerów. Ta wersja zawiera również mini rozszerzenia rzeka i opat.

Jeżeli, ktoś spodziewa się super wykreowanych postaci rycerzy, mnichów czy farmerów może poczuć się rozczarowany. Proste, ale i estetyczne wykonanie pionków czy żetonów jest spowodowane faktem, że gra jest dość „stara”, bo liczy aż 15 lat. Nie przeszkadza to jednak w żaden sposób w świetnej zabawie. Dla mnie to również powrót do dawnych czasów dzieciństwa, gdzie wszystkie pionki wyglądały w podobny sposób.

Do każdej gry Carcassonne można dokupić rozszerzenie. W każdej edycji żetony i pionki wyglądają identycznie, dlatego nie ma problemu niepasujących do siebie elementów. Jak dla mnie super pomysł nie ma tutaj mowy o pomyłce nazw postaci-pionków, a kolejne pudełka gry to jeszcze więcej świetnej zabawy.

Gra planszowa Carcassonne
Gra planszowa Carcassonne

Gra planszowa Carcassonne – zasady gry

Gra polega na układaniu poszczególnych kafelków, tak aby wszystkie utworzyły jedną całość. Musimy więc nieźle się nagłowić, aby droga pasowała do drogi, a łąka do łąki. Im więcej kafelków uda Ci się ułożyć, tym więcej punktów zyskujesz. Wydaje się proste i nudne ? Absolutnie nie! Bo niestety ktoś z naszych przeciwników może pokrzyżować nam plany, dokładając kafelek w zaplanowanym przez nas miejscu. Jeżeli udało Ci się wybudować cały obiekt możesz przejąć nad nim kontrolę! Koniec rozgrywki następuje po wyłożeniu wszystkich żetonów. Wygrywa osoba, która zbierze jak najwięcej punktów.

I choć wydawało mi się, że gra jest zbyt prosta i szybko nam się znudzi to jednak okazało się, że z każdą rozgrywką wciąga nas coraz bardziej. Za każdym razem kafelki tworzyły zupełnie inny wygląd średniowiecznego miasta. Nas wciągnęła na tyle, że dokupiliśmy jeszcze dwa rozszerzenia, dzięki temu mamy jeszcze więcej możliwości rozbudowywania miasta.

Gra planszowa Carcassonne

Gra planszowa Carcassonne – dlaczego warto kupić?

Bardzo proste zasady gry, a pomimo tego jest gra potrafi naprawdę wciągnąć. Jak najbardziej na plus jest również osadzenie gry w realiach średniowiecza, dzięki czemu dzieciaki mogły bardziej zagłębić się w historię, a jednocześnie planszówka nie powoduje agresji. Rozgrywka trwa od 30 do 90 minut, a równocześnie może w nią grać maksymalnie całkiem spora gruba, bo aż sześciu osób. Tak więc sprawdzi się idealnie na domowych imprezach, czy w większym gronie znajomych. Jak najbardziej na plus długość gry. Nie powoduje znużenia szczególnie u najmłodszych graczy.

Gra Carcassonne przeznaczona jest już dla dzieci od ósmego roku życia. Nowa, ulepszona instrukcja jest napisana prostym i zrozumiałym językiem, więc dzieci poradzą sobie z nią bez trudu.

Fajna gra ucząca rywalizacji i strategicznego myślenia. Typowo rodzinna planszówka, w którą można grać całymi pokoleniami.

Bardzo dobra cena w porównaniu do zawartości pudełka oraz jakości gry. Gra planszowa jak najbardziej warta polecenia.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *