Jak efektywniej uczyć się do egzaminów

Jak efektywniej uczyć się do egzaminów

Kiedy zabierasz się za naukę, w jaki sposób zapamiętujesz tak ogromną ilość materiału? Jeżeli chcesz uczyć się „bezboleśnie”, sprawnie i szybko, musisz wpierw wyrobić sobie pewne nawyki. Na początku zajmie to dużo czasu, aby zmienić sposób, w jaki się uczysz. Dopiero w niedalekiej przyszłości będzie to dla Ciebie naturalne i komfortowe. Najważniejsze jest to, że stopnie z egzaminów pójdą w górę, a Ty nie będziesz musiała się przejmować swoją sytuacją w szkole!

Dobrze zarządzaj czasem

Stwórz tygodniowy plan tego, co zamierzasz zrobić i przeznacz w nim konkretną ilość czasu na naukę każdego dnia. Najprostszym sposobem na uzyskiwanie lepszych wyników w szkole, to po prostu systematyczność. Ilość poświęcanego czasu będzie zależała między innymi od tego, w jakiej szkole się uczysz. Upewnij się, że konsekwentnie realizujesz wyznaczony przez siebie plan. Pamiętaj jednak, że im bliżej dany egzamin, tym więcej powinnaś poświęcać czasu na naukę. Taki plan musi być realny i relatywnie łatwy do realizacji (np. 2 godziny dziennie).

Jak efektywniej uczyć się do egzaminów

Używaj różnych źródeł i twórz swój własny punkt widzenia

Ogólnie mówiąc, uczniowie najczęściej szukają notatek, które są wykonane schludnie i przejrzyście (od innych uczniów, z książek, czy internetu). Następnego dnia idą do szkoły z myślą, że są odpowiednio przygotowani. Ten sposób może okazać się dobry, ale by osiągnąć najlepsze możliwe rezultaty, optymalnym rozwiązaniem będzie korzystanie z różnych źródeł, które pozwolą nam na rozpatrzenie danego problemu/tematu dogłębnie i stworzenie własnych notatek. W ten sposób Twoje materiały do nauki nie będą zależne od innych osób, a tylko i wyłącznie od Ciebie.

Monitoruj swój postęp od samego początku

Powszechnie używane przez uczniów testy sprawdzające umiejętności przed egzaminem czy też quizy, są bardzo dobrą metodą na lepsze oceny. Jedyny problem polega na tym, że większość uczniów sprawdza się w ten sposób za późno, kiedy do egzaminu zostaje niewiele czasu.
Rozwiązaniem na tego typu problem jest mierzenie postępu już od samego początku, rozwiązując małe testy, które oprócz tego, że wykażą, ile zapamiętaliśmy materiału, dodatkowo dadzą możliwość dogłębnego powtórzenia. Jeżeli coś jest dla nas trudne, to będziemy mogli w porę wykryć takie słabe ogniwo i poświęcić na nie więcej czasu. Nie tylko pomoże Ci to w utrzymaniu wszystkich wyuczonych wiadomości w głowie, ale również zredukuje poziom stresu, ponieważ przyzwyczaisz się do pracy na testach.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *