Wnętrze czajnika elektrycznego pokryła spora ilość twardego osadu? Jeśli chcesz pozbyć się kamienia, wcale nie musisz sięgać po specjalistyczne środki. W pierwszej kolejności warto wypróbować domowe sposoby, które w wielu przypadkach okazują się skuteczne. Oto, co możesz zrobić.
Samo urządzenie nie przyczynia się bezpośrednio do powstawania kamienia na dnie. To wina twardej wody płynącej w kranach, która bogata jest w wodorowęglany. Związki te, ulegając reakcji termicznej w momencie gotowania wody, pozostawiają nieestetyczny osad. Na szczęście odkładanie się kamienia wcale nie oznacza konieczności wymiany czajnika na nowy. Można z łatwością go wyczyścić, korzystając z domowych sposobów.
Lista domowych odkamieniaczy
- Kwasek cytrynowy
Aby pozbyć się kamienia z wnętrza czajnika elektrycznego, należy zagotować wodę z dodatkiem kwasku cytrynowego. Po wyłączeniu się urządzenia, wodę zaleca się pozostawić na ok. 3 godziny. Po tym czasie kilkakrotnie przepłukaj czajnik.
- Soda oczyszczona
Osad zgromadzony na dnie czajnika można usunąć za pomocą sody oczyszczonej. Dwie łyżki proszku należy wsypać do pustego urządzenia. Po upływie 15 minut, czajnik elektryczny należy dokładnie wyczyścić.
- Obierki ziemniaczane
Obierki po ziemniakach szybko pomogą uporać się z kamieniem z dna w czajniku elektrycznym. Wystarczy zalać je wodą i zagotować, po czym wymienić wodę i ponownie zagotować.
- Napój typu cola
Często słyszy się, że napoje typu cola są przydatne w eliminowaniu rdzy. Okazuje się, że napój (szczególnie w formie mieszanki z łyżeczką sody oczyszczonej) pozwala usunąć niewielki kamień z dna czajnika.
Szklankę coli należy wlać do urządzenia, dolać odrobinę wody (opcjonalnie z łyżeczką sody), a następnie zagotować.
- Sok z cytryny
Kamień z dna czajnika można usunąć sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny. Szklankę soku należy wlać do urządzenia, a następnie odczekać ok. 60 minut. Po tym czasie wystarczy opłukać go wodą.
Połówką cytryny można także przetrzeć te elementy czajnika, do których nie dociera woda z sokiem.
- Ocet
Ocet uważany jest za jeden z najbardziej skutecznych domowych odkamieniaczy, jako że radzi sobie nawet z grubą warstwą osadu.
Aby pozbyć się kamienia, czajnik elektryczny należy napełnić wodą z octem (w proporcji 0,5:1), a następnie zagotować. Po ok. 60 minutach urządzenie trzeba dokładnie wypłukać. Żeby usunąć specyficzny zapachu octu, koniecznością jest kilkakrotne zagotowanie wody.
Czyść czajnik regularnie
Osadzający się na jego dnie kamień będzie powracał. Dlatego należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu urządzenia – najlepiej 1-2 razy w miesiącu. Dzięki temu nie tylko zadbasz o lepszy smak wody, ale również przedłużysz żywotność czajnika.
Materiał partnera.