Gra na gitarze to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności. Wiele osób poddaje się już na samym początku, głównie przez brak wiedzy i pojęcia o tym, od czego zacząć. Pierwsze pytanie, jakie sobie należy zadać to, na jakiej gitarze chcemy grać. Czy preferujemy grę klasyczną, czy bardziej w klimatach rock/metal? Mamy do wyboru 3 podstawowe typy gitar: klasyczna, akustyczna, elektryczna (6-strunowe). Bez względu na to, na jakiej gitarze chcemy zagrać, są pewne podstawy, które trzeba znać, aby móc grać na tym instrumencie.
1. Naucz się oznaczeń strun
Jest to fundamentalna wiedza, która pomoże Ci m.in. przy tabulaturze i chwytach. Jest to banalne, ale jednocześnie konieczne.
2. Przećwicz podstawowe chwyty i zagraj prosty utwór, który na nich bazuje.
W ten sposób możesz zobaczyć pierwsze efekty nauki. Opanowanie trzech chwytów w zupełności wystarcza, aby grać większość biesiadnych utworów. W ten sposób trenujesz koordynację pomiędzy dwiema dłońmi i przygotowujesz się do nieco bardziej zaawansowanej gry.
3. Naucz się czytać tabulaturę
Tabulatura to prosty sposób na zapisanie poszczególnych dźwięków granych na gitarze. Przypomina nuty, ale mimo to jest bardziej intuicyjne i uproszczone. Umożliwi Ci to dostęp do dużej ilości materiałów, które pomogą Ci w dalszym rozwoju i podwyższenie poprzeczki. Od tego momentu możesz nie tylko uczyć się gry utworów biesiadnych, ale także solówek, utworów bazujących na power chordach i wielu innych.
4. Zacznij czytać więcej na temat technik gry na gitarze
Gra na gitarze to nie tylko proste, powtarzalne uderzanie w struny w ten sam sposób aż do samego końca utworu. Istnieje wiele technik gry, które pomogą Ci w wydobyciu lepszego brzmienia ze swojego wiosła. Mowa tutaj m.in. o takich technikach jak: hammer-on, pull-off, slide, vibrato, bend. Każda z tych technik jest używana w zależności od specyfiki danego utworu. Im trudniejszy jest dany utwór, tym więcej technik się w nim pojawi.
5. Ćwicz każdego dnia
Jak to się mówi: trening czyni mistrza. Dlatego nie poddawaj się przy ciężkich początkach, bo z czasem gra na gitarze stanie się dla Ciebie łatwiejsza. Najgorsze to poddać się przy pierwszych porażkach, a po kilku latach pomyśleć, że można było kontynuować naukę. Niejednokrotnie poczujesz frustrację do takiego stopnia, że jedyne co chciałabyś zrobić to rozbić gitarę o ścianę, ale nieważne jak powoli robisz postępy, najważniejsze jest to, że je robisz.