Świetny jako dodatek do sałatek, owsianek czy koktajli – granat to egzotyczny owoc o niezwykłym smaku. I z pewnością będziesz używać go znacznie częściej, jeśli dowiesz się jak obierać granata. Robiąc to niewłaściwie można się skaleczyć oraz poplamić, a sok z granatu jest trudny do wywabienia. Sprawdź najlepsze metody na wydobycie pysznych pestek.
Obieranie granata a dojrzałość owocu
Smak granatu trudno porównać z jakimkolwiek innym owocem. Intensywna słodycz miesza się tutaj z odrobiną nut kwasowych, dając bardzo przyjemny dla podniebienia efekt. Jadalną część granatu stanowią jego pestki, które kryją się w twardej skórze – przypominającej łupinę – oraz są w niej rozdzielone przy pomocy błonek. Żeby się więc dostać do pestek, należy otworzyć skórkę oraz wydostać pestki. Brzmi prosto? Niestety wcale takie nie jest, tym bardziej że im mniej dojrzały owoc, tym mocniej pestki tkwią w jego wnętrzu i tym samym trudniej je wydobyć. Próby obrania granata często kończą się bolesnymi skaleczeniami oraz tryskającym sokiem. Oczywiście, idealnie byłoby kupować dojrzałe owoce, które znacznie łatwiej obrać oraz są zwyczajnie smaczniejsze. Jest to jednak dość trudne i jeśli już posiadasz ten mniej dojrzały egzemplarz, również musisz sobie jakoś z nim poradzić. Jak obierać granata, który jest niedojrzały?
- Odkrój górną część owocu, ale uważaj przy tym żeby nie odsłonić pestek.
- Ostrożnie przekrój granat w poprzek bardzo ostrym nożem.
- Odwróć granat pestkami do dołu i trzymając go nad miską, pukaj w jego skórkę drewnianą łyżką.
- Po chwili takiego obijania, pestki powinny zacząć wypadać same.
Jak obierać granata w wodzie
Dobrym sposobem, który całkowicie minimalizuje ryzyko poplamienia się, jest obieranie granata w wodzie. Jest to przy tym bardzo proste. Wystarczy po przepołowieniu granata, umieścić go w misce z wodą, a następnie chwytając mocno w palce jego skórę, postarać się wywrócić ją na drugą stronę. Pestki powinny szybko wyskoczyć, jeśli razem z nimi wpadną też błonki, można je prosto rozdzielić. Ważna uwaga – pestki po takiej kąpieli należy odsączyć na sitku. Posiadasz naprawdę dojrzały okaz granatu? Wiemy jak obierać granata bardziej profesjonalnie, tak jak prawdziwi szefowie kuchni. Przypomina to nieco obieranie pomarańczy:
- należy odkroić górną część granata, a następnie naciąć go wzdłuż wystających krawędzi (wybrzuszenia znajdujące się na skórce)
- chwyć mocno owoc w dłonie i jednym, pewnym ruchem rozerwij go na części
- dodatkowo, każdą część można wywrócić na drugą stronę, dzięki czemu wypadną wszystkie pestki.
Stosując tę metodę, łatwo o poplamienie, lepiej więc ubrać fartuch kuchenny i wymienione czynności wykonywać nad miską.
Właściwości i zastosowanie granata
Wiesz już jak najlepiej obierać granata? Przejdźmy zatem do tego, dlaczego w ogóle warto go jeść. Pomijając już oczywiście to, że jest bardzo smaczny. Owoc ten posiada szereg właściwości zdrowotnych. Wystarczy wymienić m.in. obniżanie ciśnienia krwi (dowiedz sięwięcej o prawidłowym ciśnieniu krwi: https://symfoniapiekna.pl/co-trzeba-wiedziec-o-prawidlowym-cisnieniu-krwi/)oraz regulowanie stężenia glukozy, wspieranie układu krwionośnego i immunologicznego, obniżanie poziomu cholesterolu. Znane jest również jego działanie przeciwzapalne i moczopędne. Granat wspomaga detoksykację organizmu oraz wspiera walkę o szczupłą sylwetkę. Zawdzięcza to zawartości witamin i minerałów, jak choćby witamin C i E, a także magnezu i potasu. Poza tym jest bogaty również w błonnik. Spróbuj naszych sposobów na obieranie granata i korzystaj z jego wyjątkowych właściwości!
Materiał partnera.