Opony letnie – kiedy i jak wymienić?

Opony letnie – kiedy i jak wymienić?

Zbliża się długi weekend majowy czas na spędzenie trochę czasu z rodziną, przyjaciółmi warto zorganizować jakiś wspólny wyjazd. Przede wszystkim trzeba zastanowić się gdzie jechać, zarezerwować nocleg, zaplanować trasę i przede wszystkim sprawdzić swój samochód. Warto już teraz zmienić ogumienie i założyć opony letnie.

Dalekie trasy wymagają przygotowanie nie tylko merytoryczne ale przede wszystkim praktyczne. Nasz samochód również musi być przygotowany na tego typu wycieczki. Otóż musisz sprawdzić poziom oleju, płynu do spryskiwacza, czy wszystkie żarówki się palą w tej kwestii poproś kogoś o pomoc gdyż światło stopu nie jesteś wstanie sprawdzić samej. Niemniej jednak bardzo często zapominamy o sprawdzeniu opon.

Gdy przez 1-2 tygodnie temperatura w nocy jest na 4-5 stopni na plusie należy wymienić opony zimowe na letnie. Ponadto należy zwrócić uwagę czy Twoje opony nie wymagają wymiany na nowe lenie opony :

 • Gdy opony letnie są przebite i schodzi z nich powietrze, należy udać się do specjalisty lub wymienić oponę na nową,
 • Gdy wskaźnik zużycia opony wynosi 1,6 mm, zgodnie z przepisami znajdującymi się w Kodeksie ruchu drogowego,
 • Gdy na oponach zauważysz ślady starzenia, producenci nie powiedzą wprost po jakim okresie należy wymienić opony niemniej jednak na zużywanie się opon wpływa przede wszystkim warunki pogodowe, prędkość, sposób przechowywania opon i ciśnienie,
 • Gdy opona jest uszkodzona, rysy, wbite gwoździe wszystko należy usunąć.

Jeżeli którakolwiek z wyżej wymienionych wad maja Twoje opony może warto poszukać nowych na stronie internetowej Allegro zajdziesz tam nowe opony, wystarczy tylko wybrać odpowiedni model, rozstaw śrub, szerokość opony, profil, średnicę osadzenia oraz indeks prędkości i zamówić opony prosto do Twojego domu. Ceny są różne gdyż możesz kupić cały komplet lub tylko dwie sztuki. 

Jak zmienić opony?

Zbliża się termin zmiany opon na letnie a do wulkanizatora kolejki możesz sama wymienić opony stosując się do kilku rad otóż:

 1. Postaw auto na płaskim podłożu,
 2. Wbij bieg i zaciągnij ręczny, podnieś auto za pomocą lewarka,
 3. Odkręć śruby wykorzystując klucz krzyżowy z zamienną nasadką,
 4. Opisz opony np. PP oznacza to opona praw przednia,
 5. Zdejmij opony a następnie spryskaj felgę smarem by felga się nie zapiekła,
 6. Zdejmij opony zimowe i nałóż opony letnie, przykręć śruby na krzyż, po opuszczeniu samochodu dokręć śruby również naprzeciw siebie,
 7. Po opuszczeniu samochodu sprawdź czy wszystkie śruby są dobrze dokręcone,
 8. Sprawdź ciśnienie w oponach.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *