Wycieczki szkolne do Włoch

Wycieczki szkolne do Włoch

Słońce… plaże… ciepłe morze… luźna atmosfera… pyszne jedzenie. I tyle zabytku, że aż głowa boli! I to z każdej epoki, do wyboru, do koloru. Włochy, kraj nazywany kolebką kultury europejskiej, ma wszystko to, czego młody człowiek, a także nauczyciel oczekuje od wycieczki szkolnej.

Aż od północy z majestatycznymi Alpami i świetnymi trasami dla narciarzy, z malowniczymi jeziorami, przez zapracowany i stylowy Mediolan, romantyczną Weronę, nostalgiczną Wenecję, przez malowniczą Toskanię i pełną dzieł sztuki Florencję. No i Rzym, stolica, kolebka kultu antycznej, pełen pamiątek po cesarzach.

W Rzymie Watykan, siedziba papieży i przepiękna Bazylika św. Piotra. Im dalej na południe, tym cieplej i ciekawiej. Neapol z najlepszą na świecie pizzą, Wezuwiusz i Pompeje ze swą smutną historią i wykopaliskami, słoneczna wyspa Capri i Sycylia, pełna słodkich pomarańczy. Jest co zwiedzać i gdzie wypoczywać. Jest też to kraj względnie bliski. Mieszkańcy Polski południowo-zachodniej mogą spokojnie dotrzeć tam w kilkanaście godzin, poruszając się autokarem. Możliwy jest wypad na północ, czy nawet do Rzymu lub Toskanii na kilka dni, lub dłuższy przejazd przez całe Włochy. Dlatego wycieczki szkolne do Włoch organizowane są coraz częściej. Powodów jest wiele.

Ważny jest na pewno fakt, iż wycieczki takie są coraz tańsze, a uczniowie z roku na rok są w stanie przeznaczyć więcej pieniędzy na wycieczkę, lub zamiast jechać na kilka krótszych wyjazdów w Polsce czy krajach ościennych wolą wziąć udział w jednej dłuższej, a niezwykle ciekawej, do słonecznej Italii.

Wypoczynek

Słońce też jest kluczowym powodem. Pogoda w Polsce lubi być kapryśna, a zwiedzanie czy chodzenie po górach w deszczu na pewno nie bawi nikogo. Ruszając na południe mamy dużo większe szanse na słoneczne, ciepłe dni. Możemy więc jeden czy dwa dni, podczas takiej wycieczki poświecić na plażowanie i morskie kąpiele na Riwierze Adriatyckiej czy wybrzeżu Lazio w okolicach Rzymu.

Wycieczki szkolne do Włoch
Wycieczki szkolne do Włoch

Nauka

Włochy to też inna kultura. Dla dzieci wycieczki szkolne to często pierwsza okazja na daleki wyjazd. Przyzwyczajone do naszej, środkowo-europejskiej kultury chcą zobaczyć coś innego. A sposobem życia włochów na pewno się zachwycą. Wszak mieszkańcy tego pięknego kraju, w wielu aspektach, żyją inaczej niż Polacy. Ich styl życia, bardziej wyluzowany, może pokazać im, że człowiek nie zawsze musi biec jak wariat, w pełnym stresie, aby tylko osiągnąć coraz więcej, kosztem zdrowia, rodziny, psychiki, że warto się zatrzymać, spędzić czas z rodziną czy zrobić pyszny posiłek.

Dla wielbicieli sztuki, a także nauczycieli chcących podczas wycieczki poszerzyć wiedzę swoich uczniów Włochy będą także świetnym wyborem. Wszak to kolebka kultury europejskiej, dzieła najsłynniejszych artystów, dzieła będące kwintesencją danej epoki. Jeśli uczyć się historii sztuki, to tylko we Włoszech, można przejechać cały kraj, podróżując śladami, na przykład, Leonarda Da Vinci czy Michała Anioła lub szukając śladów każdej z epok artystycznych. Włochy to też dobry kierunek na lekcję historii antycznej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *