Przemoc fizyczna, seksualna - nie bądź obojętna reaguj!
Lifestyle

Przemoc fizyczna, seksualna – nie bądź obojętna reaguj!

Przemoc fizyczna, seksualna to tematy, z którymi my Polski spotykamy się niemalże na każdym koku lecz boimy się o tym mówić a przede wszystkim reagować. Często mówi się, że ” brudy” powinno się prać w zaciszu swojego domu – nic bardziej mylnego. Reagować powinniśmy na każdą krzywdę.

W dzisiejszych czasach żyjemy w ciągłym pospiechu, często nie zważając na to co się dzieje dookoła nas. Ważne jest to, aby reagować nie przechodzić obojętnie obok wyrządzanej krzywdy.

Przemoc fizyczna, seksualna, psychiczna – jakie czynniki o tym świadczą?

Przemoc fizyczna – pojęcie to oznacza szeroko rozumiane naruszenie czyjejś sfery osobistej. Możemy zaliczyć tutaj takie czyny jak popychanie, klepanie, szturchanie, bicie ręką, pięścią przypalane papierosem, duszeniem czy kopanie. Osoba znęcającą się może być zarówno mężczyzna, jak i kobieta. Nie ma na to reguły, niemniej jednak to kobiety są płcią słabszą i częściej ulegają przemocy fizycznej niż mężczyźni.

Skutkiem przemocy fizycznej jest przede wszystkim ataki paniki, lęk, stres, bezsenność, zastraszenie i obniżone poczucie własnej wartości. Osoba, która ulega przemocy często odmawia pomocy twierdząc, że nie jest na tyle dobra by druga osoba była z niej zadowolona. Niestety jest to nic innego, jak współuzależnienie od sprawcy. Dotarcie do takich osób jest bardzo trudne, lecz czasami proste kroki są najlepsze. Takiej osobie trzeba dać dużo wsparcia, ciepła, rozmowy a niekiedy trzeba podjąć radykalne kroki i zgłosić to odpowiednim organom ścigania.

Przemoc seksualna – to naruszenie sfery intymnej bez zgody tej osoby, zmuszaniu jej do aktywności seksualnej wbrew jej woli. Zazwyczaj stosowana jest siła napastnika, gwałt, zmuszanie do robienia rzeczy wbrew woli partnerki, wyśmiewanie się z jej wyglądu czy obmacywanie. Nie ma nic gorszego niż seks bez zgody drugiej osoby. Osoby zgwałcone czują się obnażone z wszelkich wartości, wycofane, unikają mężczyzn kontaktów z nimi, ból i cierpienie nawzajem się łączą. Temat seksu to niestety temat tabu wśród ludzi. Gdy osoba zdecyduje się mówić wysłuchajmy jej, zapewnijmy pomoc psychologa, otoczmy wsparciem, rozmową – po prostu pomóżmy.

Nauczmy się słuchać ludzi, ich postawa i sposób bycia wiele zdradzają. Reaguj na czyjąś krzywdę!

One Comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.