Tabletki antykoncepcyjne - czym są, jak stosować

Tabletki antykoncepcyjne – czym są, jak stosować

Żyjemy w czasach, których mamy do wybory wiele metod antykoncepcji. Powastała nawet antykoncepcja dla kobiet – od damskich prezerwatyw po tabletki antykoncepcyjne. Te drugie są bardzo często stosowane i wciąż zyskują na popularności.

Czym są pigułki?

Tabletki antykoncepcyjne to nic innego jak antykoncepcja hormonalna, która dostarcza organizmowi syntetycznych odpowiedników hormonów. Pigułki może więc dobrać i przepisać tylko lekarz ginekolog, najlepiej po uprzednim badaniu pacjentki.

Warto wiedzieć: Mity o tabletce 72h po

Jak dzielimy tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki dzielimy na jedno- i dwuskładnikowe. Te pierwsze zawierają tylko progestagen, a drugie dodatkowo estrogen. Działają one poprzez blokowanie owolucji oraz zagęszczanie śluzu szyjkowego, co uniemożliwia zapłodnienie takiej kobiety. Jednak by pigułki działały należy brać je regularnie, ponieważ każda ominięta tabletka, może skutkować obniżoną skutecznością leku. Tabletki zazwyczaj bierze się w cyklu 21 dniowym, po którym następuje 7 dni przerwy, a w nich krwawienie.

Przeczytaj również: Wkładka domaciczna – nowoczesna antykoncepcja

Niekwestionowaną zaletą tabletek, oprócz wygody w ich stosowaniu, jest także ich wysoka skuteczność. Skuteczność metod antykoncepcyjnych określa się w tak zwanej skali Pearla, w której tabletki wypadają świetnie.

Tabletki antykoncepcyjne - czym są, jak stosować

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *