Zwiedzanie Wenecji

Zwiedzanie Wenecji – parkowanie, komunikacja, ceny

Dla osób, które po raz pierwszy wybierają się do Wenecji, miasto może okazać się nie lada wyzwaniem. Historyczna część miasta, ta którą warto zobaczyć znajduje się na wodzie. To znaczy, że nie wjedziemy tam samochodem – musimy zostawić go na jednym z dostępnych parkingów, ale tutaj też musimy mieć sporo szczęścia. W szczycie sezonu musimy się uzbroić w cierpliwość i czekać w kolejce na wjazd do parkingu. Na szczęście nam się udało i czekaliśmy tylko 20 minut 🙂

Zwiedzanie Wenecji
Zwiedzanie Wenecji

Zwiedzanie Wenecji – gdzie zostawić samochód

Piazzalle Roma to komunikacyjne centrum stolicy, to do tego miejsca dojeżdżają autobusy i tutaj znajdują się 3 największe parkingi w mieście. Odradzam parkowanie samochodu na samym placu, bowiem zostanie on bardzo szybko odholowany.

Parking Tronchetto

Parking Tronchetto jest najtańszym i najwygodniejszym miejscem na zaparkowanie samochodu. Znajduje się ok. 1,3 km od Piazzalle Roma. Dojedziemy do niego skręcając z mostu prowadzącego do Wenecji w prawo i jeszcze raz w prawo. Oczywiście do parkingu doprowadzą Was umieszczone znaki. Szukamy tablicy z napisem Tronchetto. Parking może pomieścić ok. 4000 samochodów.

Ceny:

  • doba – 21 euro
  • pierwsza i druga godzina – po 3 euro/godzinę

Parking Autorimessa Comunale

Parking Autorimessa Comunale to drugi co do wielkości parking. Znajduje się na Piazzalle Roma, jest w stanie pomieścić blisku 2200 samochódów. Niestety obecnie trochę mniej ze względu na drobne remonty. Zjeżdżając z mostu prowadzącego do Wenecji jedziemy prosto i skręcamy na parking w prawo. Znajduje się on w największym widocznym budynku. Oczywiście wjazd na parking będzie oznaczony.

Ceny:

  • doba – 26 euro

Na tym parkingu niezależnie od czasu parkowania płacimy za pełne 24 godziny.

Parking S. Andrea

W tym samym budynku co Parking Autorimessa Comunale znajduje się drugi parking tylko znacznie mniejszy. Zjeżdżając z mostu jedziemy prostu, mijamy wjazd do Autorimessa Comunale i na Piazzalle Roma skręcamy w prawo. Wjeżdżamy do niego bramą podziemną. Parking czynny jest 24 godziny na dobę, ale posiada ok. 100 miejsc parkingowych.

Ceny:

  • za 2 godziny – 7 euro

 

Auto możemy również zostawić przed wjazdem na most i do historycznej części miasta dostać się autobusem, albo tramwajem wodnym, jednak pamiętajmy, że autobusy dojeżdżają tylko do Piazza Rome

Zwiedzanie Wenecji – komunikacja

Wenecja Vaporetto – tramwaje wodne w Wenecji

Najpopularniejszym środkiem komunikacji i poruszania się w Wenecji są tramwaje wodne. Przystanki są rozmieszczone w całym mieście, dość blisko siebie. Tramwajami poruszają się nie tylko turyści, ale również mieszkańcy miasta. Cena biletu 75 minutowego z możliwością przesiadek, to wydatek 7,50 euro od osoby. Oczywiście można kupić bilety dobowe.

Wenecja Vaporetto
Wenecja Vaporetto

Water Taxi w Wenecji

Przyjemność przejażdżki wodną taksówką jest dość drogie, ceny zależą od pokonanego dystansu i przed wyruszeniem w podróż warto najpierw zapytać się o cenę. Wodne taksówki to motorówki, które znajdziemy na każdym kroku w Wenecji.

Gondola w Wenecji

Gondola w Wenecji
Gondola w Wenecji
Gondola w Wenecji
Gondola w Wenecji

 

Wenecja od zawsze kojarzyła się z Gondolami. Tradycja pływania gondolami w tym mieście sięga XI wieku. Liczba gondoli i osób je obsługujących jest ściśle określona przez władze miasta, podobnie jak cena. W tym roku cena to 80 euro za 30 minutowy kurs. Gondola mieści 8 osób, więc warto znaleść innych turystów chętnych na taki kurs, wtedy koszty podzielone będą na wszystkich uczestników rejsu.

Zwiedzanie Wenecji – piechotą

Naszym zdaniem najlepszym sposobem na podziwianie tego urokliwego miejsca jest zwiedzanie go na piechotę. Sama przyjemność, to przejść się małymi uliczkami wzdłuż kanałów i obserwowanie wszystkiego wokół. Wenecja nie jest dużym miastem, więc dorosła osoba z całą pewnością da radę zwiedzić ją na piechotę. Oczywiście, tak jak w naszym przypadku zwiedzanie z dzieckiem wymaga odrobinę więcej cierpliwości … a to zmęczenie, a to bolące nóżki.. ale daliśmy radę. Jedna strona na piechotę, a powrót na parking już tramwajem wodnym, co naszym zdaniem było dla dziecka i dla nas ogromną atrakcją. Powrót spod Placu Świętego Marka na parking tramwajem wodnym w godzinach popołudniowych zajmuje aż 45 minut – jednak warto!

Czy Wenecja jest droga? Ceny w Wenecji

To ile wydamy na zwiedzanie tego miasta zależy tylko i wyłącznie od nas. Ceny posiłków, czy kawy espresso przy największych atrakcjach turystycznych będą znacznie wyższe niż w bocznych uliczkach. Więc zamiast wydawać 5 euro na kawę, wystarczy chwilę wcześniej skręcić w jedną z bocznych uliczek i tą samą kawę wypić już za 1,1 euro. Podobnie jest z pizzą – przy Placu Świętego Marka zapłacimy ok. 13-14 euro, a chwilę wcześniej tylko 8 euro.

Czy warto pojechać do Wenecji?

Miasto budzi kontrowersje, jednak póki nie zobaczymy go sami, nie będziemy wiedzieli czy nam się podoba czy nie. Na mnie osobiście Wenecja nie zrobiła wielkiego wrażenia, jednak Ewelina była nią zachwycona i koniecznie chce pojechać tam raz jeszcze. Bo jak wspominałem, zwiedzanie z małym dzieckiem to wyzwanie i niestety spóźniliśmy się na wejście do Bazyliki, na taras widokowy też nie dotarliśmy. Jednak samo przejście się uliczkami wśród kanałów było niezwykłą atrakcją.

O atrakcjach w Wenecji przeczytacie w kolejnym wpisie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *