4 podstawowe zasady skutecznej nauki języka

4 podstawowe zasady skutecznej nauki języka

W jednym z poprzednich artykułów była mowa o zaletach nauki języka obcego -> TUTAJ. Jeżeli kogoś to zachęciło do rozpoczęcia swojej przygody z językami, to czas na skorzystanie z kilku metod, które są bardzo przydatne podczas tego niezwykle trudnego, ale jakże fascynującego procesu.

1. Nauka słówek w kontekście, a nie z list

Wiele osób próbuje się uczyć słówek z list. W efekcie wykute są wszystkie słówka, a mimo to takie osoby nadal mają problemy, kiedy trzeba ich użyć w kontekście, czyli np. podczas rozmowy z użytkownikiem danego języka tzw. native speaker, lub podczas czytania. Wszystko dlatego, że zostały one wyrwane z kontekstu, a to właśnie w nim dane słowo pełni konkretne role i przyjmuje różne znaczenia. Jeżeli chcesz skutecznie się uczyć języka, korzystaj z literatury, artykułów, audiobooków w tym właśnie języku. Kiedy napotkasz nieznane słowa, zapisuj je w zeszycie i twórz z nimi zdania, albo przepisz w takiej samej formie ze źródła, w którym je znalazłaś.

2. Systematyczność

To jest najważniejszy punkt. Bez tego żadna metoda nie zadziała. Jeżeli chcemy opanować jakąkolwiek umiejętność, to trzeba być systematycznym. Z językiem jest tak samo. Docelowo staraj się uczyć minimum przez 30 minut dziennie. Lepiej robić małe kroki, ale stale i konsekwentnie.

4 podstawowe zasady skutecznej nauki języka

3. Rozmowy z native speaker’ami

Jeżeli chcesz dobrze mówić w danym języku, to musisz po prostu nim mówić. Tutaj nie ma żadnej filozofii. Na szczęście jest dziś szeroki dostęp do ciekawych portali oferujących możliwość tzw. wymiany językowej, gdzie za darmo możesz ćwiczyć tę umiejętność. Znajdujesz osobę, która chce się uczyć np. języka polskiego, ale też zna język, którego Ty chcesz się nauczyć i rozmawiacie w tych dwóch językach, dzięki czemu obie strony na tym korzystają.

4. Czas

Nauka języka to nie jest łatwy proces. Przygotuj się na to, że opanowanie go na przyzwoitym poziomie zajmie miesiące, a nawet lata. Dlatego bądź systematyczna, pracuj ciężko, a efekty przyjdą z czasem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *