Jak dbać o płaszcz hydrolipidowy skóry twarzy?

Za wygląd naszej cery w znacznym stopniu odpowiada stan jej warstwy hydrolipidowej. Wraz z działaniem na skórę czynników zewnętrznych, wierzchnia warstwa naskórka narażona jest na uszkodzenia. W efekcie dochodzi do naruszenia warstwy hydrolipidowej, której dobry stan gwarantuje nam zdrowy i promienny wygląd. Czym jest płaszcz hydrolipidowy i jak o niego zadbać, by skóra odpłacała się nienagannym wyglądem?

Co to jest płaszcz hydrolipidowy skóry?

Płaszczem hydrolipidowym nazywamy wierzchnią warstwę naskórka, która jako pierwsza narażona jest na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Skład płaszcza hydrolipidowego zależny jest od kilku czynników, na przykład od wieku, kosmetyków, których używamy do pielęgnacji, a także zbyt intensywnego złuszczania naskórka. Dzięki swojej bogatej budowie obfitującej w wodę, kwasy tłuszczowe i niezbędne witaminy, tworzy swego rodzaju tarczę ochronną dla skóry.

Rolą warstwy hydrolipidowej jest zabezpieczanie głębszych warstw przed słońcem, wiatrem i uszkodzeniami mechanicznymi. Co więcej, dzięki niej możliwe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu pH skóry, co jest niezwykle ważne w zapobieganiu namnażania się drobnoustrojów patogennych.

Reklama

Jak ocenić stan warstwy hydrolipidowej?

Z upływem wieku oraz przez stosowanie nieodpowiedniej pielęgnacji skóry, warstwa hydrolipidowa może ulec uszkodzeniu. Prawidłowy stan płaszcza hydrolipidowego w znaczny sposób wpływa na wygląd naszej cery. Gdy jest uszkodzony, skóra staje się szorstka, sucha i pozbawiona zdrowego blasku. Innymi objawami, które świadczą o naruszeniu warstwy asekuracyjnej, jest łuszczenie skóry, zaczerwienie, częstsze pękanie naczynek oraz pojawianie się niedoskonałości.

Na pogorszenie stanu naskórka narażeni jesteśmy szczególnie w okresie zimowym, kiedy na cerę działa bardzo niska temperatura połączona z silnym wiatrem, a w pomieszczeniach jest suche powietrze. Jeżeli zaobserwujemy któryś z sygnałów wysyłanych przez naszą skórę, od razu musimy zadbać o wdrożenie odpowiedniej i odżywczej pielęgnacji, która pozwoli odbudować naruszoną zewnętrzną warstwę skóry.

Obejrzyj wideo

Jak odbudować płaszcz hydrolipidowy?

Aby odbudować bardzo ważny dla stanu skóry płaszcz hydrolipidowy, przede wszystkim musimy skupić się na naszej codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Podstawą jest dokładne, ale delikatne oczyszczanie twarzy np. przy pomocy pianek do demakijażu lub olejków. Warto włączyć do swej rutyny pielęgnacyjnej oczyszczanie dwuetapowe. Kolejnym krokiem jest tonik, który odpowiada za przywrócenie prawidłowego pH skórze, które może zostać zaburzone na przykład przez płyn micelarny. W kremach oraz serach należy poszukiwać nawilżających składników takich jak kwas hialuronowy, ceramidy, mocznik, aloes, d-pantenol oraz gliceryna. Należą one do grupy składników silnie nawilżających, które są niezbędne w odbudowie warstwy hydrolipidowej. Mocne, gruboziarniste peelingi do twarzy należy zamienić na enzymatyczne, które nie zawierają w sobie podrażniających drobinek złuszczających.

Codziennie rano na twarz należy aplikować krem z wysokim filtrem, który ochroni skórę przed negatywnym wpływem promieni słonecznych, np. SVR Sebiaclear Creme SPF50. Co ważne, kremy z filtrem nie są zarezerwowane tylko dla pory letniej! Stosowanie ich przez cały rok opóźnia procesy starzenia i zapobiega powstawaniu przebarwień.

Aby skóra była bardziej jędrna i sprężysta, powinniśmy zwracać uwagę na ilość wypijanych płynów w ciągu dnia. 

 Jak dbać o płaszcz hydrolipidowy skóry twarzy?
Kosmetyki do odbudowy płaszcza hypolipidowego

Etapy pielęgnacji:

  1. Demakijaż, np. olejki Make Me Bio, Si Si Bee, The Ordinary – Squalane Cleanser – Nawilżająca Emulsja Oczyszczająca, antysmogowa kostka do demakijażu Oreka
  2. Mycie pianką lub żelem, np. Lullalove Żel Nawilżająco Łagodzący Do Mycia Twarzy Mak I Bambus, Bielenda Eco Sorbet Pianka Micelarna Nawilżająco-Kojąca
  3. Tonik lub hydrolat, np. hydrolat rokitnikowy Republika Mydła, kojąca esencja tonizująca z czerwonym makiem Polny Warkocz, Hydrolat Gruszkowy AJEDEN
  4. Krem, np.: rokitnikowy Sunny Touch Republika Mydła, konfitura róża-malina Ministerstwo Dobrego Mydła, Bielenda Professional Supremelab Barrier Renew Intensywnie Odzywczy Krem Na Noc Z Ceramidami, Krem do twarzy, Ekspresowa Regeneracja, Papilio
  5. Rano dodajemy krem z SPF, np. krem rozświetlający SPF 30 Clochee, krem Sunny Day SPF 30 – malina, czereśnia, borówka i granat ASOA, Krem do twarzy ochronny, SPF 50, Eeny Meeny
  6. Raz w tygodniu peelineg (wieczorem) 
  7. Raz w tygodniu maseczka (wieczorem) np. Maseczka antyoksydacyjna z wiatmianmi AJEDEN, peel-maseczka Owocowe Podróże MydłoStacja, organiczne maseczki od Phenome (owocowa, odmładzająca).
  8. Opcjonalnie do pielęgnacji można dodać oleje roślinne lub serum, np. esencja Róża Wschodu MydłoStacja, kwas hialuronowy, skwalen lub bakuchiol.  
  9. I ostatnia porada – bardzo ważna jest częsta zmiana ręcznika do twarzy – najlepiej przeznaczyć na ten cel osobny ręcznik (np. ręcznik z muślinu bawełnianego https://ekoworki.com/szukaj?controller=search&s=r%C4%99cznik) lub osuszać twarz delikatnie przykładając do niej ręcznik papierowy. 

Pamiętajmy, że systematyczne dbanie o cerę pozwoli nam odzyskać zdrowy i pełen blasku wygląd. 

Reklama

Podobne posty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Ostatnie artykuły