Łupież - przyczyny, skutki i porady
Zdrowie,  Uroda

Łupież – przyczyny, skutki i porady

Łupież to zaburzenie w środowisku skóry głowy. Na skórze głowy powstają nowe komórki, a stare się złuszczają. Jest to całkowicie normalny proces, dodatkowo niewidoczny. Zaburzenie występuje wtedy, gdy resztki złuszczających się komórek oblepiają się z potem i wydzieliną gruczołów łojowych. To, co wtedy możemy zaobserwować to białe płatki, czyli właśnie łupież. Do jego objawów, poza tymi widocznymi, dochodzi swędzenie i zaczerwienienie suchej skóry głowy.

Uważa się, że ten problem dotyka naprawdę wiele osób, ale nadal ta dolegliwość jest niekomfortowa, budzi w nas skrępowanie i zawstydzenie. A przyczyn jej wystąpienia może być kilka.

Między innymi stosowanie szamponów, które wysuszają skórę głowy i działają na nią agresywnie. Dlatego tak ważne jest czytanie składów produktów. Poza tym przyczynić się do tego może również nieprawidłowa higiena (czyli zbyt rzadkie lub zbyt częste mycie włosów), zaburzenia hormonalne, niewłaściwa dieta bogata w produkty przetworzone i cukry, jak również noszenie nakryć głowy wykonanych ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów. Niestety zaważyć na tym mogą też predyspozycje genetyczne.

Sposoby na łupież

Najlepiej znanym i najbardziej popularnym sposobem na walkę z łupieżem jest stosowanie szamponu przeciwłupieżowego. Co warto podkreślić, na rynku istnieją nie tylko te drogeryjne, ale również lecznicze, dostępne w aptece, po które warto sięgnąć.

Istnieją również domowe sposoby na walkę z łupieżem, takie jak; płukanki z octu, soku z cytryny, czy ziół. Równie skuteczne mogą okazać się maseczki, na przykład z jajka.

Nie leczony łupież może się nasilać i doprowadzić do stanów zapalnych. Jeśli nie mamy pewności, czy to na pewno łupież, a ten mimo naszych starań, staje się coraz bardziej uporczywy, warto wybrać się do lekarza dermatologa w celu rozwiania wątpliwości i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Łupież - przyczyny, skutki i porady
Łupież – przyczyny, skutki i porady

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *