Jak działa zegarek z mechanizmem kwarcowym i czy warto go wybrać?

Jak działa zegarek z mechanizmem kwarcowym i czy warto go wybrać?

Mechanizm kwarcowy w zegarkach cieszy się dzisiaj największą popularnością. Szybko wyparł modele mechaniczne, gdyż został doceniony za swoją precyzję działania i prostotę obsługi. Jeśli szukasz dla siebie pierwszego zegarka, z pewnością zastanawiasz się, co właściwie oznacza „mechanizm kwarcowy”. Wyjaśniamy więc, jak działają takie zegarki i dlaczego warto postawić właśnie na nie.

Jak jest zbudowany zegarek z mechanizmem kwarcowym?

Wiele osób zapytanych o to, jak działa zegarek z mechanizmem kwarcowym, odpowiada: na baterię. To jedna z najistotniejszych różnic pomiędzy zegarkami mechanicznymi, a tymi z mechanizmem kwarcowym, które wyparły je z obiegu. Taki mechanizm wykorzystuje zjawisko piezoelektryczne, aby bardzo precyzyjnie odmierzać czas. Zegarek czerpie energię z baterii, aby wprawiać w ruch kryształ (kwarc). Ten drga z określoną częstotliwością, co zliczane jest przez układ cyfrowy. Na tarczy zegarka widzimy wynik tych drgań. Częstotliwość drgań kryształu to aż 32 768 ruchów na sekundę, skąd wynika poniekąd wysoka precyzja działania tego typu czasomierzy. 

Jak pracuje zegarek z mechanizmem kwarcowym?

Wiedząc, jak zbudowany jest mechanizm kwarcowy w zegarku, warto zgłębić też sposób, w jaki właściwie działa taki czasomierz. Do swojej pracy wykorzystuje on wspomniane zjawisko piezoelektryczne, przy czym piezoelektrykiem jest właśnie zamontowany w nim kryształ kwarcu. Na jego powierzchni pojawiają się ładunki elektryczne. Kwarc drży i staje się rezonatorem, a więc wytwarza sygnał o określonej częstotliwości. W dalszej kolejności drgania te wytwarzają impulsy elektryczne, przechodzące przez zespół dzielników częstotliwości, który zmniejsza je o połowę w piętnastu podziałach. Finalnie, otrzymujemy więc jeden impuls na sekundę – każdy z nich przesuwa wskazówkę sekundnika o 1/60 obrotu. Tak oto mechanizm działania widoczny jest dla użytkownika na tarczy zegara. 

Największa zaleta zegarków kwarcowych – precyzja pomiaru czasu

Zegarki z mechanizmem kwarcowym cenione są przede wszystkim za precyzję działania. W przypadku takich czasomierzy odchylenia prawidłowości wskazywania czasu wynoszą nie więcej niż kilkanaście sekund w skali miesiąca. Nowoczesne zegarki kwarcowe mogą pochwalić się marginesem błędu na poziomie zaledwie 10 sekund w skali roku. 

Mechanizm kwarcowy to wygoda obsługi

Zastosowanie mechanizmu zasilanego baterią sprawia, że zegarki kwarcowe są wygodne w codziennym użytkowaniu. Nie trzeba pamiętać o nakręcaniu ich, ciągłym noszeniu czy umieszczaniu w rotomacie. Wystarczy jedynie co kilka lat wymienić baterię wewnątrz czasomierza, o czym ten sam przypomni swojemu właścicielowi poprzez błędne działanie lub całkowite zatrzymanie wskazówek. Jeśli więc szukasz zegarka niemal bezobsługowego, model z mechanizmem kwarcowym sprawdzi się idealnie.

Korzystny stosunek ceny do jakości, czyli rozsądna inwestycja w zegarek kwarcowy

Jeśli nie wiesz, ile kosztują zegarki z mechanizmem kwarcowym, sprawdź ofertę w sklepie swiss.com.pl. Szybko przekonasz się, że wybór takiego czasomierza pozwala zaopatrzyć się w akcesorium o świetnym stosunku jakości do ceny. Zegarki z mechanizmem kwarcowym, choć bardzo precyzyjne w swoim działaniu, pozostają niedrogie. W niskiej cenie można zakupić więc nawet model renomowanej marki z najnowszej kolekcji. Bez trudu znajdziesz zegarek kwarcowy w eleganckiej, codziennej, bądź typowo sportowej odsłonie. Wybór tego typu czasomierzy jest bowiem naprawdę duży. Co ważne, mechanizm kwarcowy wykorzystywany jest także w nowoczesnych smartwatchach. 

Jak działa zegarek z mechanizmem kwarcowym i czy warto go wybrać?
Jak działa zegarek z mechanizmem kwarcowym i czy warto go wybrać?
Materiał partnera.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *