Jak zadbać o buty zimą?

Jak zadbać o buty zimą?

Zima jest specyficzną porą roku. Ze względu na temperaturę i częste opady śniegu nasze buty są bezustannie narażone na kontakt z solą. To właśnie nią są posypywane nasze chodniki, aby chronić nas przed poślizgnięciem.

Jak zadbać o buty zimą?

Jeśli wrócimy do domu, a nasze buty są mokre i brudne z błota, które kryło się pod warstwą śniegu to należy oczyścić zabrudzenia ściereczką bądź szczotką. W przypadków butów z zamszu natomiast musimy poczekać do całkowitego wyschnięcia zabrudzeń. Jednak nigdy nie stawiajmy butów przy kaloryferze czy piecyku. Buty suszmy w temperaturze pokojowej. Jeśli tego nie zrobimy buty nam się rozkleją, a skóra natomiast może popękać.

Zabrudzenia z zamszu po wyschnięciu z łatwością usuniemy skórką od chleba, albo delikatną suchą ściereczką. Musimy pamiętać, że butów z zamszu nigdy nie czyścimy mokrymi elementami ani nigdy wtedy kiedy całe są mokre. Zamsz nie toleruje wody, która go niszczy.

Plamy z soli natomiast, które powstaną na skórzanych butach usuniemy przykładając do nich wilgotną ściereczkę i owijając folią. Tak pozostawiamy na kilka godzin co jakiś czas sprawdzając, czy zacieki się równomiernie rozpłynęły i zniknęły.

Ze względu na to, że zimą na nasze buty czyha wiele zagrożeń ich zniszczenia to warto kupić preparat ochronny. Zapobiegnie wnikaniu zabrudzeń w głąb struktury z której są zrobione. Znajdziemy je w sklepach obuwniczych i warto zapytać sprzedawcę, który udzieli nam informacji jaki preparat będzie najlepszy dla konkretnie naszego obuwia.

Pamiętajmy, że przy sznurowanych butach dobrze jest wyjąć sznurowadła przy czyszczeniu i do wyschnięcia ich nie wkładać. Jednak najlepiej jest włożyć papier do butów, aby nasze kozaki na zimę się nie odkształciły.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.