Co warto zobaczyć w Mikołajkach

Mikołajki – co warto zobaczyć?

Mikołajki to miejscowość w województwie warmińsko – mazurskim na północy Polski. Głównie zajęta przez tereny zielone: leśne i rolne, i chociaż te miejskie zajmują zaledwie ¼ jej powierzchni, wcale nie przeszkadza to w tym, by Mikołajki zostały uznane za urocze i warte odwiedzenia miejsce.

Niewielkie miasto usytuowane na wybrzeżu Jeziora Mazurskiego, malowniczo wkomponowane wraz z nim w krajobraz przyciąga turystów pragnących corocznego wypoczynku.

Chociaż każdy woli odpoczywać inaczej, to nie ma problemu, bo Mikołajki zapewniają wybór: zwiedzanie okolicy i zabytków, aktywne spędzanie czasu czy leniwe pośród przyrody nad jeziorem. Znajdziesz tutaj to wszystko.

Mikołajki – atrakcje turystyczne

Atrakcje w Mikołajkach dla turystów którzy lubią poznać historię miejsca do którego przybywają, na pewno zainteresuje Muzeum Reformacji Polski. Założone w 1973 roku przez księdza luterańskiego Władysława Pilchowskiego posiada ciekawy zbiór zabytków piśmiennictwa i drukarstwa, dokumentujące religijność Polaków na Mazurach.

Znajdują się tutaj również artefakty opowiadające o życiu Mazur i nie tylko, w którym religia i kultura zajmują wyjątkowe miejsce. 

Przeczytaj także: Kilka rzeczy, które na pewno musisz zabrać na wycieczkę szkolną do Londynu

Muzeum zapewnia również podróż w dalszą przeszłość do XVI wieku, a ekspozycja przedstawia przebieg Reformacji, która miała miejsce tutaj, jak również uwzględniając jej wpływ na Europę.

Ściśle połączonym miejscem z muzeum jest Kościół Ewangelicko – Augsburski Świętej Trójcy. Budowla w duchu klasycystycznym została wybudowana w 1842 roku, a towarzysząca kościołowi wieża zegarowa powstała 38 lat później.

W kościele odbywają się zarówno nabożeństwa, jak również w odpowiednim czasie będąc w Mikołajkach, można tam trafić na różne wydarzenia np. koncerty muzyczne.

Inne kościoły w Mikołajkach których architekturę i historię warto zobaczyć to Kościół Matki Bożej Różańcowej wybudowany w 1910 roku w stylu neogotyckim oraz Kościół Św. Mikołaja z wieżą zegarową, służącą również jako punkt widokowy, z którego można zobaczyć piękne krajobrazy okolicy.

Aktywnie w Mikołajkach

Do wypoczynku w aktywnym stylu znajdzie się tutaj miejsc całkiem sporo, więc turyści, którzy lubują się przede wszystkim w ciągłym ruchu, na pewno nie będą rozczarowani.

W czasie sprzyjającej słonecznej pogody warto odwiedzić Mikołajki Park Linowy, w którym i duzi i mali turyści znajdą dla siebie dobrą rozrywkę.

Po wysiłku fizycznym koniecznie trzeba udać się na spacer promenadą, która ma długość 1,3 km, a tam można się posilić i napić zimnego napoju, kupić pamiątki, a także skorzystać z turystyki wodnej.

Jeśli jednak nie dość ci sportu i masz ze sobą rower, to możesz wybrać się z rodziną i przyjaciółmi na przejażdżkę po terenach Mikołajek.

Możesz również wziąć udział w różnych grach i zabawach, o których warto zebrać informacje przed wyjazdem na miejsce. 

Wypoczynek dla leniwych w Mikołajkach

Jeśli jesteś jedną z tych osób dla których plaża to drugi dom, to na pewno znajdziesz tutaj swój kawałek piaszczystej przestrzeni. Mikołajki same w sobie nasuwają myśli na temat morskich klimatów. Na pierwszy rzut oka.

Aby spędzić czas klimatycznie wśród innych turystów, gwaru głosu i muzyki, koniecznie udaj się do Wioski Żeglarskiej, tam doświadczysz na pewno wielu wrażeń, szczególnie w okresie letnim, kiedy to odbywają się tam rozrywkowe wydarzenia. 

Jeśli chcesz wysunąć nos z Mikołajek do sąsiednich miast, to warto skorzystać z Rejsu po Jeziorze Śniardwy, który zapewni ci ciekawą perspektywę spojrzenia na inne piękne okolice.

Co warto zobaczyć w Mikołajkach
Co warto zobaczyć w Mikołajkach

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *