Największy skandal w sercu Kościoła

Największy skandal w sercu Kościoła

Kwestia molestowania jest od dawna umniejszana przez Kościół katolicki. Oprócz pedofilii, na całym świecie rośnie liczba zakonnic wykorzystywanych seksualnie przez księży. W lutym 2019 roku papież Franciszek po raz pierwszy wspomniał o tym procederze. Podczas trwającego trzy lata międzynarodowego śledztwa, ofiary, ich matki przełożone i księża, a nawet bliscy papieża ujawnili najpilniej chroniony skandal Kościoła katolickiego, którym do dziś mało kto się zajmuje. Opowiada o tym film dokumentalny „Molestowane zakonnice Kościoła katolickiego”, który można obejrzeć za darmo na platformie VOD ARTE.tv pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/078749-000-A/molestowane-zakonnice-kosciola-katolickiego/.  

Skandale związane z nadużyciami wstrząsają Kościołem katolickim od lat, pogrążając go w głębokim kryzysie moralnym. Początkowo mówiło się głównie o molestowaniu seksualnym dzieci i młodzieży, jednak kilka lat temu wyszedł na jaw inny skandal, który Kościół od dawna starał się ukryć: w wielu regionach świata siostry zakonne są molestowane przez duchownych, którzy w hierarchii kościelnej stoją wyżej niż one. W instytucjach katolickich zakonnice uczone są posłuszeństwa Bogu i jego posłannikom na Ziemi – księżom. Gwałcone zakonnice są przeganiane ze wspólnot, a gdy zachodzą w ciążę, władze Kościoła namawiają je do aborcji. Te ukryte krzywdy były w większości przypadków ignorowane przez Kościół, a księża uniewinniani przez sąd w Watykanie. Mimo raportów kierowanych do Stolicy Apostolskiej, dwóch papieży nie położyło kresu nadużyciom oraz systematycznemu zniewoleniu seksualnemu zakonnic. Jednak w ciągu ostatnich 20 lat mur milczenia zaczął się kruszyć. 

Największy skandal w sercu Kościoła
Największy skandal w sercu Kościoła

W lutym 2019 roku papież Franciszek przełamał tabu i po raz pierwszy potwierdził fakt molestowania zakonnic w Kościele katolickim. Dokumentaliści Eric Quintin i Marie-Pierre Raimbault przez trzy lata zbierali materiały i dowody do swojego filmu. Na całym świecie szukali zakonnic, które padły ofiarą przemocy seksualnej księży lub opresji ze strony struktur Kościoła. Poszukiwania zaprowadziły ich do Francji, Włoch, Niemiec, Kanady i Afryki. W filmie wypowiadają się: siostry zakonne, siostry przełożone, księża i najbliżsi współpracownicy papieża Franciszka. Nadużywanie władzy różni się w zależności od regionu, ale wypowiedzi pokazują niepokojącą perspektywę do dziś rzadko nagłaśnianego skandalu Kościoła katolickiego.

Film „Molestowane zakonnice Kościoła katolickiego” jest dostępny za darmo do 10 maja na platformie VOD ARTE.tv pod linkiem  https://www.arte.tv/pl/videos/078749-000-A/molestowane-zakonnice-kosciola-katolickiego/.  

 

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej. 

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce. 

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *