Otyłość wśród wszystkich grup wiekowych
Zdrowie

Otyłość wśród wszystkich grup wiekowych

W odległych czasach otyłość była symbolem statusu i bogactwa. Ale od tamtej pory dużo się zmieniło. Obecnie otyłość uważana jest za rodzaj niepełnosprawności. Lecz niestety otyłych ludzi na świecie nie brakuje.

Otyłość u mężczyzn

Za otyłość uważa się u mężczyzn stan, w którym tkanka tłuszczowa jest większa niż 20 procent całkowitej masy ciała, a u kobiet większa niż 25 procent. Powstaje ona poprzez nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, która przekracza jego potrzeby i możliwości zagospodarowania. Najwięcej tkanki tłuszczowej gromadzi się w powłokach brzusznych, tułowiu, oraz kończynach dolnych. Nie warto być osobą otyłą.

Gdyż taka osoba poza tym, że posiada słabe zdrowie i liczne dolegliwości, to jeszcze zazwyczaj postrzegana jest za dużo starszą niż jest w rzeczywistości. Posiada mniejszą odporność na ból, rzadziej uprawia seks, mniej zarabia, krócej żyje. Ponadto mniej korzysta z uroków życia, więcej czasu spędza w domu, posiada mniej przyjaciół, jest dyskryminowana i wyśmiewana na ulicy.

Otyłość u dzieci

Gdy otyłość dotyka dzieci, to często z nią związane są także zaburzenia w rozwoju psychospołecznym. Poza tym dziecko otyłe miewa bezdechy nocne, które sprawiają, że organizm nie wypoczywa. W konsekwencji tego jest zmęczony i mniej wydajny na zajęciach lekcyjnych.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments