Sibel - najlepsze światowe kino w ARTE.tv

Sibel – najlepsze światowe kino w ARTE.tv

Temat niepełnosprawności, wyobcowania i opresyjnej sytuacji kobiet mieszkających na wsiach to temat nagradzanego na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych francusko-niemiecko-tureckiego dramatu „Sibel” w reż. Çağli Zencirci i Guillaume’a Giovanettiego. Czy jedynym ratunkiem jest ucieczka w fantazję? Dramat miał premierę na MFF w Locarno, a teraz jako „Film miesiąca” można go obejrzeć za darmo do końca września na platformie VOD ARTE.tv pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/101345-000-A/sibel-2018/.    

25-letnia Sibel mieszka z ojcem i siostrą w ortodoksyjnej rodzinie w opuszczonej wiosce w tureckich górach w regionie Morza Czarnego. Sibel jest niemową, ale porozumiewa się za pomocą rodowego języka gwizdanego, znanego na tym obszarze. Odrzucona przez swoich krajan, nieustannie poluje na wilka, który rzekomo czai się w sąsiednim lesie, rozbudzając lęki i fantazje kobiet z wioski. To tam drogi Sibel krzyżują się z losami uciekiniera. Ranny, groźny i wystawiony na ciosy, to on jest pierwszym, który spojrzy na nią inaczej.

Reżyserzy, Çağla Zencirci i Guillaume Giovanetti, zręcznie oddają obraz egzotycznego miejsca, którego obszar i piękno są stawiane w kontraście do opresyjnej struktury społecznej, która nie pozwala wielu ze swoich mieszkańców, a szczególnie młodym kobietom, na jakąkolwiek formę wyrażenia siebie – The Hollywood Reporter.

Film miał premierę w 2018 roku na MFF w Locarno i został zakwalifikowany do konkursu głównego o nagrodę Złotego Lamparta. Wygrał Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI), Nagrodę Jury Ekumenicznego oraz drugą nagrodę od Jury Młodych. Ponadto był pokazywany i nominowany do wielu nagród na MFF w Chicago, Seatle, CPH PIX, London Week Film, Hamburg Film Festival i innych.

Dramat fabularny „Sibel” (2018) jest dostępny bezpłatnie do 30 września pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/101345-000-A/sibel-2018/.

 

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej. 

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce. 

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV.

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *