Ostra białaczka limfoblastyczna to najczęściej występujący rodzaj białaczki u dzieci. Jakie są objawy tego nowotworu krwi?
Ostra białaczka limfoblastyczna (acute lymphoblastic leukemia) – w skrócie nazywana ALL – to najczęściej występujący rodzaj białaczki u dzieci. Zdaniem ekspertów około 75 procent dzieci z rozpoznaną białaczką cierpi właśnie na ALL. Co należy wiedzieć o tej chorobie?
Białaczka limfoblastyczna – co to jest? Jak powstaje?
Ostra białaczka limfoblastyczna wywodzi się z prekursorów limfocytów linii B i T. Podczas gdy w zdrowym organizmie limfocyty wytwarzane są w szpiku kostnym w kontrolowany sposób, u osoby chorej na białaczkę produkowane są one w nadmiernej ilości. Wskutek tego nieprawidłowe, niedojrzałe limfocyty nazywane limfoblastami przestają pełnić swoją rolę, a coraz większy ich naciek w szpiku kostnym sprawia, że zostaje wstrzymana produkcja innych ważnych komórek krwi takich jak np. neutrofile czy erytrocyty.
Nieprawidłowe komórki mogą kumulować się w szpiku kostnym oraz krwi obwodowej, a nawet gromadzić się w takich obszarach jak rdzeń kręgowy, mózg czy węzły chłonne.
Jakie są objawy białaczki limfoblastycznej?
Ostra białaczka limfoblastyczna postępuje szybko, a nieleczona może doprowadzić do śmierci nawet w przeciągu kilku tygodni lub dni! Dlatego tak ważne jest, by w razie wystąpienia objawów, jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Jakie są objawy ALL?
Głównymi, najczęściej występującymi objawami ostrej białaczki limfoblastycznej jest osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych, śledziony oraz bóle kości. W przypadku tego nowotworu krwi mogą także pojawić się bóle stawów, gorączka, niedokrwistość, osłabienie, bladość skóry, duszności i przyspieszony rytm serca. Chory może także zauważyć krwawienia z dziąseł i nosa i wybroczyny skórne. Może także pojawić się u niego angina, opryszczka czy zapalenie płuc. Więcej informacji o objawach i leczeniu białaczki znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.
Jak się leczy ostrą białaczkę limfoblastyczną?
W przypadku ostrej białaczki limfoblastycznej leczenie ma na celu przede wszystkim eliminację komórek blastycznych ze szpiku i krwi dzięki czemu możliwe byłoby doprowadzenie do remisji choroby. Uzyskuje się to zazwyczaj przez chemioterapię.
Dzięki pierwszej fazie terapii, chemioterapii indukcyjnej, można przywrócić prawidłowe parametry krwi. Drugą fazę, chemioterapię konsolidującą, wdraża się by wzmocnić wcześniejsze leczenie zaś ostatni etap, czyli terapię podtrzymującą, stosuje się by zapobiec nawrotowi choroby. Zdarza się, np. w przypadku osób w dobrym stanie ogólnym, że jedynym sposobem na wyleczenie jest przeszczepienie szpiku. Znalezienie odpowiedniego dawcy szpiku, tzw. bliźniaka genetycznego, jest jednak niezwykle trudne.