Biografia Debbie Harry, legendarnej liderki Blondie, już w Polsce

Biografia Debbie Harry, legendarnej liderki Blondie, już w Polsce

Gwiazda punka, legenda rocka, sex-symbol, ikona stylu – kontrowersyjna frontmenka zespołu Blondie wydała autobiografię pod znaczącym tytułem „FACE IT”, w Polsce dostępną już od 9 września. W swoich wspomnieniach Debbie Harry nie ucieka od trudnych tematów – narkotyków, szalonych tras koncertowych, barwnego Nowego Jorku lat 70., dotkliwego bankructwa, ale też identyfikacji seksualnej czy własnej adopcji. 

Debbie Harry, przeplatając barwne opowieści z oryginalnymi grafikami, dzieli się z czytelnikami swoim fascynującym życiem i karierą. Wspomina wzloty i upadki jako pionierskiej feministki, muzy kilku pokoleń fanów i artystów. Autobiografię ilustrują niepublikowane nigdy wcześniej osobiste wizerunki i znakomicie dobrane fanarty. 

W charakterystycznej dla siebie narracji Debbie Harry odtwarza scenę Nowego Jorku z lat 70., gdzie wraz z zespołem Blondie grała u boku m.in. The Ramones, Television, Talking Heads, Iggy’ego Popa czy Davida Bowiego. FACE IT zabiera czytelników w intymną podróż od nowojorskiego podziemia aż do kariery światowej supergwiazdy i jednej z najsłynniejszych piosenkarek w historii muzyki. Opowiada o współpracy z takimi artystami, jak Jean-Michel Basquiat, Andy Warhol, Marina Abramovic i H.R. Giger, ale też o doświadczeniach aktorskich, które Debbie zebrała grając w ponad trzydziestu filmach. Praca artystyczna nie przeszkodziła jej jednak być również niestrudzoną aktywistką na rzecz ochrony środowiska i społeczności LGBT. 

Biografia Debbie Harry w Polsce

FACE IT zostało napisane we współpracy z uznaną dziennikarką i autorką, Sylvie Simmons, na podstawie serii ekskluzywnych wywiadów osobistych, zawiera również oryginalne eseje Debbie Harry. W Polsce książkę wydało wydawnictwo muzyczne Kagra, a public relations zajęła się agencja PR Face it!

Bardzo się cieszę, że biografia będzie dostępna na polskim rynku. Moje przyjazdy do Polski wspominam z sentymentem. Wiem, że mam tu licznych fanów, więc mam nadzieję, że FACE IT sprawi im wiele radości. Jest wiele historii do opowiedzenia; trochę zabawnych, trochę przerażających, czasem ciepłych, a czasem zimnych do szpiku kości. Wiem, że będzie wiele pytań, ponieważ pisząc biografię, zdałam sobie sprawę, że wiodłam bardzo pełne życie i nie jestem w stanie opisać wszystkiego w jednym tomie. Jestem przygotowana na najlepsze i najgorsze komentarze, podobnie jak wtedy, gdy wydaję nowy album, czy daję koncert. Nie mam może grubej skóry, ale mam za to całkiem niezłe poczucie humoru – komentuje Debbie Harry.

Debbie Harry

Recenzje książki napisali m.in. Muniek Staszczyk oraz Anja Orthodox. 

Debbie Harry – na wskroś nowojorska i najbardziej seksowna wokalistka ery new wave, postpunk. Blondie usłyszałem po raz pierwszy w 1977 roku. Był to kawałek Denis. Później trafił do mnie fantastyczny album Parallel Lines, z którego to Blondie wypuszczało singiel za singlem m.in. Heart of Glass, One Way or Another, czy Hanging on the Telephone. Późniejsze Atomic, Dreaming czy Call Me były hitami po obu stronach Atlantyku. Debbie wraz ze swoim partnerem Chrisem Steinem mieli nieprawdopodobny talent do pisania fantastycznych piosenek… A resztę przeczytacie w tej ekscytującej biografii – mówi Muniek Staszczyk.

– Prawdziwa punkówa – drapieżna, niezależna, inteligentna. Odważnie pisze o nowojorskiej scenie muzycznej lat 70., brudnej i pełnej narkotyków. W FACE IT śledzimy transformację Debbie od kelnerki, która obsługiwała Janis Joplin, przez sex-symbol, której David Bowie pokazywał penisa, aż do ikony muzycznej (pierwsza płyta, którą John Lennon puścił synowi to było właśnie Blondie) i muzy popkultury, którą uwiecznił Andy Warhol. To rockowa jazda bez trzymanki – z jednej strony poruszająca serce adopcja czy brutalny gwałt, a z drugiej największe koncerty i międzynarodowa kariera. Przy lekturze warto mieć przy sobie raz dobry trunek, a raz chusteczki do otarcia łez, bo takie jest życie Debbie – opowiada Anja Orthodox.

DEBBIE HARRY z Blondie sprzedała 50 milionów albumów na całym świecie i została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. Jedenasty studyjny album zespołu, Pollinator, został wybrany przez magazyn Rolling Stone jako jeden z 20 najlepszych albumów popowych 2017 roku. Jej solowa kariera obejmuje albumy „KooKoo”, koprodukowane przez Nile’a Rodgersa i Bernarda Edwardsa; „Rockbird”; „Def, Dumb & Blonde”; „Debravation”; i „Necessary Evil”. Ma na koncie także wieloletnią współpracę z The Jazz Passengers, uznanymi przez krytyków wiernymi twórcami nowojorskiej sceny free-jazzowej. Harry zagrała w ponad trzydziestu filmach, w tym w „Wideodromie” Davida Cronenberga i „Lakierze do włosów” Johna Watersa.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *