Jak oddychanie wpływa na jakość naszego życia” 
- film dokumentalny w ARTE.tv

Oddychanie jest tak naturalnym procesem, że w ogóle się nad nim nie zastanawiamy. Tymczasem oddech to kwintesencja życia. Zaczynamy je wraz z pierwszym zaczerpnięciem powietrza i umieramy, wydając ostatnie tchnienie. Okazuje się jednak, że sposób, w jaki oddychamy, ma wpływ na jakość naszego życia. Temat ten porusza reżyserka Sandra Klösges w filmie „Oddychanie. Nieświadomy a niezbędny proces”, który można obejrzeć za darmo na platformie VOD ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/videos/099619-000-A/oddychanie/.    

Jaki jest wpływ oddychania na nasz organizm? Jak sposób, w jaki oddychamy, wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie? Czy dzięki prawidłowemu oddechowi możemy mieć zdrowsze, mniej stresujące i dłuższe życie ? Reżyserka Sandra Klösges skupia się na naszej najbardziej podstawowej potrzebie i bada ten automatyczny, nieświadomy, a jednocześnie istotny proces. 

Oddychanie obejmuje zespół złożonych zjawisk, na które przyzwyczajony organizm nie zwraca uwagi. Oskrzela, siedziba tego odruchowego procesu powtarzanego dwadzieścia tysięcy razy dziennie, gromadzą kilkaset milionów maleńkich pęcherzyków, które zapewniają przepływ tlenu we krwi. Ten gigantyczny obszar jest prawie czterdziestokrotne większy niż powierzchnia naszej skóry. Jednak w jaki sposób cenny tlen dostaje się do organizmu? W jakim stopniu nasz sposób oddychania, zależny od naszego stylu życia, wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie? W poszukiwaniu odpowiedzi twórcy filmu udają się na szczyty gór, na dna mórz i w głąb lasów, znanych z zalet swojego powietrza. Rozmawiają też z naukowcami badającymi związek pomiędzy częstością naszych oddechów a stresem układu nerwowego.

Reklama

Film „Oddychanie. Nieświadomy a niezbędny proces” (2021) jest dostępny bezpłatnie do 16 grudnia pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/099619-000-A/oddychanie. 

Reklama

Podobne posty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Reklama

Ostatnie artykuły