Jak wyrobić sobie nawyk systematycznego czytania książek
Lifestyle,  Kultura

Jak wyrobić sobie nawyk systematycznego czytania książek

Ciągłe uczenie się nowych rzeczy, poznawanie i czytanie czegoś innego każdego dnia to jedna z najważniejszych rzeczy nie tylko po to, aby być produktywnym, ale również po to, aby być lepszą osobą. Jeden z ważniejszych kroków, jakie trzeba podjąć to wyrobienie sobie nawyku regularnego czytania — trwale, systematycznie, konsekwentnie i każdego dnia.

Kiedy czytamy, łączymy poprzednie myśli i informacje z nowymi, dzięki czemu lepiej interpretujemy otaczający nas świat. To bezpośrednio wpływa na naszą zdolność robienia rzeczy lepiej i efektywniej.

Systematyczne czytanie każdego dnia jest nieco trudniejsze, niż się na pierwszy rzut oka wydaje, ale można to przeskoczyć, wykorzystując konkretną strategię, plan działania.

1. Ustal konkretne okienko czasu w ciągu dnia, tylko i wyłącznie na czytanie

Najlepiej, jeżeli to będzie rano, kiedy Twoja głowa jest jeszcze wolna od innych pomysłów na spędzenie dnia, czy różnych dystrakcji. Na początek wystarczy 30 minut dziennie, a następnie stopniowo zwiększaj tę liczbę, ale nie za dużo na raz, aby czuć się komfortowo przy wprowadzanych zmianach. Z czasem czytanie będzie przychodziło Ci znacznie łatwiej i dwie godziny dziennie nie będą problemem.

2. Wybieraj tylko jedną książkę na raz

Czytaj tylko i wyłącznie jedną i TYLKO jedną książkę na raz. Patrząc na oferty księgarni, można się skusić na zakup większej ilości tytułów. Prawdą jest, że nie przeczytasz ich wszystkich na raz w tym momencie.

3. Używaj audiobooków

Audiobooki mogą być niezwykle potężnym narzędziem, jeżeli zostaną w prawidłowy sposób użyte. Najlepiej jest najpierw przeczytać zwykłą wersję, a potem wspomóc się dodatkowo audiobookiem. Dzięki temu użyjemy tak naprawdę dwóch sposobów na przyswojenie informacji: wzrokowo i słuchowo. Często łatwiej jest osobie usiąść wygodnie i słuchać audiobooka, niż wytężać wzrok i czytać w sposób tradycyjny. Dzięki temu będzie bardziej chętna do przyswajania nowych informacji.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Czytanie książek

Czytanie książek jeszcze nigdy nie było tak proste! Możesz wybrać książki papierowe, ebooki lub audiobooki. Możesz kupić książkę, ale również możesz założyć konto w bibliotece i korzystać z darmowego dostępu do książek. Zastanawiasz się jak czytać książki? Zacznij od wybrania ulubionego gatunku literackiego – może pasjonują cię kryminały, albo fantastyka, a może romanse? W książkach zawsze znajdziesz coś dla siebie! Jeśli jeszcze nie wiesz, spróbuj wybrać jedną książkę, której opis najbardziej Cię zainteresował.

Systematyczne czytanie książek

Systematyczne czytanie książek jest bardzo proste. Ustal, że każdego dnia wieczorem przeznaczasz 20 minut na czytanie książek. Wprowadź ten nawyk w życie i po kilkunastu dniach samodzielnie będziesz sięgać po ulubioną książkę. Stwórz również listę książek, które od zawsze chciałeś przeczytać, taka lista również pomoże Ci w systematyczności.

Jeśli jeszcze takiej listy nie posiadasz, możesz przejrzeć listy nagrodzonych książek lub możesz skorzystać z poleceń innych osób w mediach społecznościowych. Kolejnym ważnym pytaniem podczas wyrabiania nawyku czytania to jak szybko czytać książki? Uważam, że jest to pewna wyuczona cecha i im więcej czytasz, tym szybkość czytania wzrasta.

Pamiętaj, że nie czytasz na wyścigi, a czytanie ma sprawić Ci przyjemność! Jeśli jednak bardzo zależy Ci na zwiększonym tempie czytania polecam Ci książki szybkie czytanie.