Jak wyrobić sobie nawyk systematycznego czytania książek

Jak wyrobić sobie nawyk systematycznego czytania książek

Ciągłe uczenie się nowych rzeczy, poznawanie i czytanie czegoś innego każdego dnia to jedna z najważniejszych rzeczy nie tylko po to, aby być produktywnym, ale również po to, aby być lepszą osobą. Jeden z ważniejszych kroków, jakie trzeba podjąć to wyrobienie sobie nawyku regularnego czytania — trwale, systematycznie, konsekwentnie i każdego dnia.

Kiedy czytamy, łączymy poprzednie myśli i informacje z nowymi, dzięki czemu lepiej interpretujemy otaczający nas świat. To bezpośrednio wpływa na naszą zdolność robienia rzeczy lepiej i efektywniej.

Systematyczne czytanie każdego dnia jest nieco trudniejsze, niż się na pierwszy rzut oka wydaje, ale można to przeskoczyć, wykorzystując konkretną strategię, plan działania.

1. Ustal konkretne okienko czasu w ciągu dnia, tylko i wyłącznie na czytanie

Najlepiej, jeżeli to będzie rano, kiedy Twoja głowa jest jeszcze wolna od innych pomysłów na spędzenie dnia, czy różnych dystrakcji. Na początek wystarczy 30 minut dziennie, a następnie stopniowo zwiększaj tę liczbę, ale nie za dużo na raz, aby czuć się komfortowo przy wprowadzanych zmianach. Z czasem czytanie będzie przychodziło Ci znacznie łatwiej i dwie godziny dziennie nie będą problemem.

2. Wybieraj tylko jedną książkę na raz

Czytaj tylko i wyłącznie jedną i TYLKO jedną książkę na raz. Patrząc na oferty księgarni, można się skusić na zakup większej ilości tytułów. Prawdą jest, że nie przeczytasz ich wszystkich na raz w tym momencie.

3. Używaj audiobooków

Audiobooki mogą być niezwykle potężnym narzędziem, jeżeli zostaną w prawidłowy sposób użyte. Najlepiej jest najpierw przeczytać zwykłą wersję, a potem wspomóc się dodatkowo audiobookiem. Dzięki temu użyjemy tak naprawdę dwóch sposobów na przyswojenie informacji: wzrokowo i słuchowo. Często łatwiej jest osobie usiąść wygodnie i słuchać audiobooka, niż wytężać wzrok i czytać w sposób tradycyjny. Dzięki temu będzie bardziej chętna do przyswajania nowych informacji.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *